Станува збор за сок од цвекло и морков, а ако ви се мачи помислата да ги комбинирате овие две намирници во течна форма, не сте сами.

Овој сок со децении им се препорачува на луѓето кои одат на хемотерапија, бидејќи совршено се бори против сите последици од овој вид третман на рак. Иако сите велат дека има ужасен вкус, никој не престанал да го пие бидејќи резултатите се фантастични.

Затоа велат дека буквално воскреснува од мртвите – и не е само за оние кои имаат здравствени проблеми!

Ако се чувствувате преоптоварени, ви недостасува енергија и сте депресивни, можеби тоа е токму она што ви треба.

Advertisement

Многу лесно се подготвува.

Неопходно е:

  • 1 кг цвекло
  • 1 лимон
  • 1/2 килограм моркови
  • 3 портокали
  • 3 јаболка
  • 1 килограм мед

Подготовка:

Едноставно исчистете ги сите состојки и ставете ги во блендер. Ќе добиете црвеникав сок, кој потоа можете да го распределите во шишиња (или тегли, бидејќи би било идеално да не стои во пластика) и да го чувате во фрижидер. Сокот најдобри резултати дава ако се пие наутро, на празен стомак и само половина чаша.

Ако го пиете секој ден, за десет дена ќе почувствувате неверојатна промена во однос на енергијата и расположението.

НАЗДРАВИЕ!

Advertisement