Красула е најпопуларното дрво на пари во нашиот регион. Англиското име е жад растение или на латински crassula ovata е едно од најлесните растенија за одржување, а исто така е многу убав подарок за некои нови почетоци – било да е тоа свадба, вселување, започнување бизнис.

Да бидеме јасни на самиот почеток – сите посакуваме да има нешто што брзо и лесно би генерирало доволно пари за да живееме удобен живот. Сепак, велат дека магијата постои само ако верувате во неа. На патот, добро е да имате мала помош, а оние кои се обиделе да живеат според принципите на фенг шуи тврдат дека тоа навистина функционира.

Верувале или не, ова растение со месести листови се вели дека позитивно влијае на бизнисот и привлекува парична енергија, а во Азија дури и се пренесува од колено на колено поради неговите позитивни ефекти.

Прочитајте понатаму и ќе откриеме како да се грижите за парац (друго име за дрвото за пари), како се пропагира и што бара Фенг Шуи за навистина да функционира.

Advertisement

Според некои верувања на источните учители, красулата е растение кое ако го чувате во главната просторија, носи повеќе пари во домаќинството. Се нарекува и јапонско дрво, дрво на долар и дрво на долар, а името го добило поради листовите во форма на овална форма кои наликуваат на монети, пишува на веб-страницата на Plant Exchange.

Во текот на деведесеттите, ова растение беше многу популарно, а потоа почна да опаѓа. Меѓутоа, како што разни работи се враќаат во мода, истото се случува и со красулата. Овој пат тоа е поради неговиот специфичен изглед, кој многу лесно се вклопува во модерен дизајн.

Исто така, паракот е толку лесен за одржување што дури и оние кои никогаш претходно немале растенија можат да го користат. Затоа е многу тешко да се погреши со неа, бидејќи таа воопшто не бара.

Дрвото на пари е особено интересно бидејќи се верува дека носи пари, како што сугерира неговото име. Од каде доаѓа? Од една кинеска легенда. Имено, еден сиромашен селанец им се молел на боговите да му донесат богатство. Кога се вратил на својот имот, од никаде го нашол ова растение во земја, никој не го засадил ниту знаел од каде доаѓа.

Оттогаш, богатството на фармерот се сврте и тој заработи многу пари со помош на својата плодна земја. Оваа легенда стана дел од Фенг Шуи, според кој секое нешто во вселената има своја енергија.

Неопходно е да се обезбеди добар проток на енергија за домаќинството да напредува, да ги постигне своите цели и планови и да постигне духовно и материјално богатство. Ова е причината поради која красулата се чува во ходникот од десната страна, во близина на влезната врата. Ходникот го претставува местото на проток на енергија во секој дом, па затоа е симболично да се постави ова растение таму, за да течат пари.

Красула – нега, се што треба да знаете
Кога станува збор за нега на Красула е прилично едноставна. Ова растение не расте премногу, максимум до 30 сантиметри и може да се чува во мали и средни саксии. Постојат и други видови „дрвја на пари“ кои растат и до неколку метри во висина, но не се убави.

Парац припаѓа на сочни растенија (листовите се месести, складираат вода), цвета во текот на зимата, до пролет, со ситни бели цветови. Доаѓа од југот на Африка, па затоа подобро поднесува високи температури отколку ниски температури.

Почвата во која треба да се сади е иста како кај кактусите и другите сукуленти (40% песок, 20% шумски хумус, 20% почва за цвеќе, а остатокот ситно чакал, перлит, скршена тула).

Токму поради изгледот на растението ова затворено растение го добило името „парац“. Неговите месести лисја кои се полни со вода наликуваат на џебови полни со пари. И големиот број лисја на дрвото зборува за богатството што ќе го стекне сопственикот на растението.

Одржувањето на красула оди вака: во текот на зимата растението треба да се полева со што помалку вода, 1-2 пати во текот на целата сезона. Идеалната температура во овој период е околу 10 C. Доколку ви е тешко да ги одржувате овие услови во зимскиот период, можете и да ја одржувате топла, но во тој случај треба почесто да ја полевате.

Колку често се наводнува растението?
Полевањето на красулата сигурно нема да ви биде проблем. Во летните месеци потребно е малку почесто да се полева. Одржувањето на красулата не е тешко, бидејќи доволно е да се полева само еднаш на секои две недели и во текот на летните месеци.

Најголемата грешка што можете да ја направите со дрвото на животот е да го полевате премногу често. Ова може да предизвика гниење на коренот и лисјата да почнат да паѓаат и сушат.

Постои еден многу едноставен трик кој ќе одговори на прашањето колку често да се полева красулата. Ставете го прстот во почвата, ако водата ви изгледа сосема сува до дното на садот, тоа значи дека е време за полевање.

Задолжително земете тенџере со дупки, за да може вишокот на вода да се истури во плехот. Оставете ја водата во плехот околу половина час, ако има уште малку, истурете го вишокот вода. Затоа, ако почвата е сè уште влажна, убавото дрво на пари не треба да се полева.

Во летните месеци се препорачува растението да се чува на тераса, бидејќи одлично ги поднесува летните температури. Но, потрудете се да не го чувате на директна сончева светлина, бидејќи тогаш постои можност сонцето да ги изгори лисјата.

Дури и да се случи ова, не е голема работа, почекајте неколку недели и изгорените лисја сами ќе паднат.

Кога се одгледува красула, хранењето е потребно само во пролетните месеци, кога растението активно расте. Се користи додаток на база на хормони кој можете да го купите во која било земјоделска аптека. Измешајте го со вода и наводнете го растението.

Размножување на красула
Размножувањето на красулата се одвива на три начини. Првиот е преку семиња, кои мора да се засадат во саксија со препорачаниот состав на почвата. Семето ќе никне за околу еден месец, не ги полевајте премногу често.

Друг начин на размножување кој се смета за доста успешен е да се исече гранче од растението. Направете го тоа со остри ножици за да не ги искинете вените. Оставете го гранчето да се исуши неколку дена, а потоа засадете го во мешавина од земја и песок.

Наводнете ја младата красула и правете го тоа еднаш неделно, почвата исто така не треба да биде постојано влажна, туку влажна или сува. Сепак, се полева почесто првиот месец додека растението не се вкорени.

Лесно е да се види дали растението ртење со тоа што не венее или суши, туку стои исправено и впива вода. По еден месец, сигурно ќе знаете дали овој метод бил успешен. И ако се почитуваат сите горенаведени правила, методот е речиси 100% успешен.

На местото каде што ќе го исечете гранчето, на дрвото за пари ќе се појават една или две нови млади гранки, во зависност од тоа каде сечете и како сечете.

Ако веќе имате искуство со размножување на красула, можете да користите и друг метод, кој не е толку успешен. Исечете го листот crassula, бидејќи листот е чувствителен, има многу поголеми шанси овој метод да не успее. Треба да се исуши два дена, а потоа да се засади во компост со чакал. Чувајте го на ист начин како гранче, освен што можете да го извадите на сонце. Значи, многу сонце и малку вода, почвата нека биде само малку влажна.

По еден месец растението ќе почне да ослободува вени, оставете го во истиот сад додека не почне да расте стебло, а потоа пресадете го во поголемо саксија.

Пресадување красула
Пресадувањето се препорачува да се врши во пролет или лето, бидејќи во зимските месеци, поточно од октомври до април, растението има потреба од одмор.

Пресадувањето красула не се прави често, тоа може да биде на секои две години, во зависност од тоа колку растението пораснало. И ако сакате да го спречите нејзиниот раст, само не пресадувајте го во поголемо тенџере.

Процесот функционира на едноставен начин: извадете го цветот од тенџерето и истресете колку што е можно повеќе стара земја. Префрлете се во друго тенџере кое е веќе до половина полно со нова земја, а потоа додадете земја колку што е потребно за да го доведете растението до врвот на садот.

Што ако нападнат штетници?
Красула е омилено растение меѓу почетниците во хортикултурата токму затоа што ова јапонско дрво на пари многу ретко е мета на напади. Но, може да се случи волнените вошки да го нападнат. Лесно се отстрануваат со бришење на погодените делови со алкохол. А ако вашите го нападнале самиот корен, потребно е да го пресадите во ново саксија и пред тоа целосно да го исчистите од претходната земја.

Дрвото на пари го напаѓа и армискиот грини, за што ќе ви треба инсектицид што можете да го купите во земјоделска аптека. Ќе препознаете дека се работи за црвен грини затоа што ќе видите бели ткаенини по должината на листовите. Откако растението ќе се капе во растворот, ќе му треба извесно време за да стане отпорно на овој упорен штетник.

Предупредување: држете ја Красула подалеку од вашите миленици. Познато е дека ова растение нема никакви негативни ефекти врз луѓето, дури и врз малите деца. Но, миленичињата можат да имаат реакции на тоа. Ако забележите дека вашето домашно милениче наеднаш станало летаргично, помалку игра, повраќа и одбива да јаде, голема е веројатноста дека џвакал лисја од красула.

Затоа се препорачува да го држите подалеку од вашите миленици или воопшто да го немате во тој случај, за да ги чувате милениците безбедни.

Красула цена
Иако е дрво на пари, цената на красулата воопшто не е скапа. Цената на растението зависи од тоа дали земате пелцер, гранче, семе или младо здраво растение. Ако земете пелцер, на него можете да потрошите само неколку стотини динари, додека младо растение чини и до 2000 динари.

Така, тоа е прилично лесно да се дозволи и затоа прави одличен подарок симболично земен за да се прослават новите почетоци. Јапонското дрво на животот можете да го видите како расте на влезовите на бизнисите, кинеските ресторани и низ ходниците на становите и куќите.

Красула е многу лесна за одржување, со соодветна грижа може да живее и до 50 години, а со вас ќе помине низ различни фази од животот. Тоа ќе биде таму со вашиот развој, а ако ги следите правилата на фенг шуи, исто така ќе ви помогне да го зголемите протокот на пари во вашата куќа.

Advertisement