Ако грлото и белите дробови ви се чувствителни и постојано ве напаѓа кашлица или бронхитис, пред да прибегнете кон фармацевтски лекови, пробајте го овој природен лек за кашлица. Црната ротквица и медот долго време се сметаат за најсигурни имуноефикасни антимикробни средства, а се користат за разни болести, како и против кашлица и бронхитис.

Црната ротквица има малку остар и горчлив вкус типичен за ротквиците, може да се јаде сирова, изрендана како салата или да се готви како додаток на чорби и супи. Покрај тоа што е одличен извор на витамини Б и Ц, кои го зајакнуваат вашиот имунитет, црната ротквица е богата и со железо, магнезиум, фосфор, цинк, калиум и сулфур. Богат е и со антоцијани, силни соединенија кои имаат антиинфламаторно дејство. Овој корен дава одлично олеснување за типични зимски заболувања како што се настинки, болки во грлото и кашлица.

Црна ротквица и мед против кашлица

Традиционален рецепт за ротквици со мед

Advertisement

Треба да земеме црна ротквица со средна големина, добро да ја измиеме, а потоа да ја исечеме горната страна за да служи како капаче. Внатре во ротквицата потребно е со тенок и остар нож да се направи дупка во која се ставаат две лажички мед и се покрива со капачето. Медот не треба целосно да ја исполни дупката во ротквицата, доволно е да се стави до половина. Потребно е да почекате 12 часа, а ако го правите тоа навечер, наутро можете веќе да го користите сокот од ротквица и мед, кој за тоа време се произведува внатре.

Поедноставен рецепт за ротквица и мед

Земете и измијте пар црни ротквици со средна големина. Излупете ги и исечете ги на ситни парчиња. Исечените парчиња ставете ги во сад и потоа натопете ги во мед. По 12 часа се формира сируп од црна ротквица, кој се зема пред јадење, по една лажица, 3 пати на ден. Овој начин на подготовка на лекот е полесен и ефектот на лекување е ист.

Рецепт од ротквица и мед

Можете да користите и уште еден поедноставен метод за подготовка на црна ротквица и мед. Треба да земеме голема црна ротквица, добро да ја измиете и исчистите. Потоа изрендајте ја, исцедете го сокот преку крпа и измешајте го со 2 лажици мед. Медот брзо се топи и напитокот ќе биде подготвен за употреба.

Црна ротквица за жолчката

Црната ротквица се користи и за лекување на пореметувања на цревниот тракт. Го поттикнува лачењето на жолчката и на тој начин ги намалува дигестивните нарушувања. Исто така, црната ротквица го стимулира движењето на дебелото црево и може да се користи како лек против запек. Црната ротквица е одличен природен лек за безболно топење на камења во бубрезите и жолчката.

Свеж сок од црна ротквица е докажан природен лек кој се препорачува за зајакнување на организмот, лекување на анемија, замор и жолчни заболувања (особено камења). Се подготвува така што ротквицата се мие, се ренда и се цеди сокот.

Сепак, императив е да се консултирате со лекар или билкар пред да користите свеж сок. Вообичаената доза е од 100 до 150 мл сок поделена на неколку помали дози во текот на четири до пет дена, по што треба да направите пауза од два до три дена и да ја повторите постапката.

Advertisement