Богата со витамини и минерали како што се калциум, магнезиум, железо, фосфор, цинк, бакар, калиум и јод

Мајката Природа, познавајќи ја чувствителната и кревка човечка природа, засади лековита грмушка на јужната хемисфера и ни го подари растението колега. Мате чајот е зелено злато, ендемичен од суптропските делови на Јужна Америка.

И покрај обидите да се одгледува медицинската грмушка на растението мате во други делови на светот со слични климатски услови, колегата кажа големо „не“ и обидите останаа само на проба.

Цветовите се мали, зеленикаво-бели со четири ливчиња, а плодовите се формирани во форма на црвеникави бобинки. Листовите на свежиот чај мате се полни со антиоксиданси, кои содржат кофеин, теобромин, теофилин, танин и ванилин.

Advertisement

Напитокот има жолтеникаво зелена боја и е полн со витамини А, Б1, Б2 и Ц. Чајот Мате е богат и со минерали како калциум, магнезиум, железо, фосфор, цинк, бакар, калиум и јод. Освен што го освежува телото и го намалува заморот и мускулната напнатост, чајот од мате го ублажува и стресот. Оваа лековита грмушка ја зајакнува отпорноста на организмот, го одложува стареењето и ги зголемува лековитите својства на другите растенија доколку се зема заедно со нив.

Ја зголемува концентрацијата

Тоа е исто така енергетски засилувач, а исто така ја зголемува концентрацијата при голема брзина. Не само што го забрзува метаболизмот и му дава енергија на телото, туку му дава и чувство на исклучителна смиреност, традиционално се користи за нарушувања на дигестивниот систем, го контролира апетитот и го чисти организмот. Според некои податоци, за неколку недели од консумирањето на чајот мате можно е да се намали вкупната телесна маст за 0,5 кг.

Мате чајот може да се подготви и со помош на ладна вода

Овој пијалок на боговите се пие во општеството, па дури и неговото подготвување е еден вид ритуал за смирување. Обично првиот Мате е доста јак и тој што го направил го пие прв. Не смееме да ја креваме бомбата од дното. По пиењето, се налева нова количина топла вода и се дава матицата на друго да се напие и така во круг, додека напитокот не ослабне.

Во чајот може да се додадат млеко, шеќер, лимон или мед за да се подобри вкусот. За да уживате во „пијалокот на боговите“, лековитиот чај мате, не ни треба скапо патување во Аргентина, не ни требаат калабаши и бомби, доволно е да се погрижите за залихите на чајот мате во некоја од аптеките.

Заштедете дома на многу полесен начин

Истурете една лажичка мате трева во шолја, истурете топла, не топла, оставете да отстои 5 минути за мате чајот да ги ослободи корисните хранливи материи.

Зачинете со мед или лимон по желба, иако има најдобар природен вкус.

Advertisement