Ако имате чести главоболки и сте раздразливи, ве болат рамениците и ви е вкочанет врат, имате стомачни болки после одредена храна, се дебелеете или слабеете без јасна причина?

Сите овие се знаци дека во вашето тело се случуваат промени кои бараат вашето внимание.

Ги игнорираме сигналите на организмот дека нешто не е во ред бидејќи често сме заробени во сопствениот ум или мисли.

Во тој случај, свесно слезете од умот во физичкото тело.

Advertisement

Тоа може да го постигнете со седење или легнување со затворени очи, а целото внимание да го насочите на одредени делови од телото – горниот дел од главата, лицето, рамената, градите, бутовите, стапалата, додека се концентрирате на дишењето.

Почувствувајте ги градите како се креваат и спуштаат.

Можете исто така да допрете одредени делови од телото со вашата дланка за да добиете вистинско чувство за телото.

Доколку чувствувате одредени непријатни сензации, непријатност или болка во телото, едно е сигурно – вашето тело не е во рамнотежа.

Ова може да биде предизвикано од токсините од храната, водата или околината, паразитите, лошата исхрана, негативните емоции, стресот…

Постојани предупредувања кои треба да се сфатат сериозно

Вашето тело постојано ви испраќа суптилни сигнали кои можете да ги разберете како тапкање по грбот.

Може да се случи постојано да зевате, да чувствувате постојан замор без очигледна причина, да добиете осип на кожата или да имате необјаснети напади на глад.

Ако ги игнорирате овие пораки, телото на крајот ќе се „одлучи“ за нешто поболно и поинтензивно, што сигурно повеќе нема да можете да го игнорирате.

Затоа, бидете совесни и дејствувајте веднаш. Започнете да правите промени во вашиот живот што е можно поскоро, без разлика дали станува збор за повремена детоксикација или постење, следење одредена диета или исфрлање на одредена храна од менито.

Главоболка

Вашата глава може да се исплаши поради честите часови гледање во екранот на компјутерот.

Во тој случај, телото преку главоболка ви кажува – излезете надвор, на свеж воздух, погледнете во далечината, морето или планините, одморете ги очите.

Не е природно постојано да седите и да ги напрегате очите на толку кратко растојание, барајќи движење и природна средина.

Главоболката може да биде последица и од консумирање нездрави газирани пијалоци или одредени намирници кои ве мачат, како што се млечните производи, а може да бидат и резултат на едноставна дехидрација.

Болка во стомакот после оброк

Ако имате болки во стомакот после јадење одредена храна, тоа е сигурен знак дека вашето тело ве предупредува дека оваа храна не е добар избор за вашето тело.

Advertisement