Цикоријата е најпозната како напиток, или поздрава замена за кафето, но всушност е само една од корисните својства на ова растение. Познат е уште од античко време, го користеле старите Грци, Египќани и Римјани, а содржи бројни минерали, витамини и лековити материи.

Ова растение е познато по своите светли сини цветови, а целината е лековита, иако коренот е тој што е навистина чудесен.

Мелениот корен од цикорија се користи за подготовка на гореспоменатото билно кафе, а се подготвува слично како домашното кафе. Во ладна вода ставете една лажичка цикорија (една лажичка оди на една шолја од 250 мл), а кога виодата ќе зоврие оставете ја на шпорет уште неколку минути. Почекајте да се смири талогот, посипете со мед, јаворов сируп или стевиа по желба.

Цикоријата содржи пектини, инулин, аскорбинска киселина, протеини, јаглени хидрати, горчливи материи и витамини А и Ц, додека минералите содржат магнезиум, калиум, железо и манган.

Advertisement

Благодарение на нутритивниот состав делува превентивно на низа болести – го намалува нивото на LDL холестеролот во крвта, го регулира варењето, ја елиминира несоницата, ги детоксицира црниот дроб и бубрезите, го намалува стресот, ја ублажува болката предизвикана од артритис, но исто така во мускулите и зглобовите …

Инулинот од цикорија е исклучително важен за сите дигестивни нарушувања – помага при металоиди и запек, а интересно е што International Journal of Food Sciences and Nutrition објави информација дека по 28 дена дневно консумирање цикорија потврдила дека нивната столица е поредовна. повеќе да не страдаат од запек.

Ова растение помага и при слабеење, бидејќи ги содржи споменатите инулин и олигофруктоза, кои учествуваат во регулацијата на хормоните на гладот. Како што се намалува количината на овој хормон, така се намалува и постојаната потреба за храна, а се јавува и чувство на ситост.

Цикоријата во прав ја има во сите подобро снабдени продавници за здрава храна, а цената е околу 170 динари за 200 грама, а еве список на проблеми во кои може да ви помогне:

  • * го зајакнува имунолошкиот систем
  • * се бори со стресот и нервозата
  • * ја стимулира работата на метаболизмот
  • * помага во борбата против кандида
  • * ја ублажува болката
  • * го поттикнува движењето на дебелото црево и го регулира варењето
  • * го регулира холестеролот и мастите во крвта
  • * поттикнува детоксикација на организмот
  • * ја ублажува егземата
  • * е погоден за дијабетичари
Advertisement