Речиси и да нема маж кој еднаш во животот немал проблем со простатата. Ризикот од појава се зголемува со стареењето.

Простатата е мускулно-скелетни органи карактеристични за посилниот пол. Се наоѓа во малата карлица, т.е. на уретрата и пред дебелото црево. Изгледа како костен. Затоа популарно го нарекуваат костен. Основната функција на простатата е да произведува сперма.

Речиси и да нема маж кој еднаш во животот немал проблем со простатата. Ризикот од појава се зголемува со стареењето. Ви носиме природни чаеви кои со децении се консумираат за зачувување на простатата и како додаток во лекувањето на најтешките болести на овој орган.

Се покажа дека чајот од брусница е добар во лекувањето на болести на уринарниот тракт, а се повеќе се покажува како моќно средство во лекувањето на ракот на простата. За подготовка на лековит чај потребно е да се прелеат 250 милилитри топла вода врз кесичка чај од брусница и да се чека десет минути, а потоа да се извади кесичката и да се пие топол или ладен чај не повеќе од 3 пати на ден. Одличен ефект може да има и увин чајот кој се подготвува на сличен начин како чајот од брусница.

Advertisement

Чајот од магдонос може да помогне во борбата против ракот на простата. Треба да измешате 100 грама корења и 100 гр семки од јаглика, па од таа смеса земете 2 лажички кои треба да се зготват со шолја вода 5 минути. Покријте и оставете да отстои 1 час, а потоа процедете и пијте 2 до 3 пати во текот на денот или навечер. Добро е да се комбинира со сок од целер.

Зелениот чај се препорачува за пациенти со рак на простата. Гликопротеинот што секретира простата е еден од маркерите за откривање на рак на простата. Токму полифенолите од чајот ги намалуваат гликопротеините и помагаат во заздравувањето. Состојката епигалокатехин галат има и антиканцерогени ефекти. Чајот се приготвува така што се прелива лажичка од 250 милилитри врела вода, по што потребно е пијалокот да се остави покриен 10 минути. На крајот од времето, процедете и пијте барем еднаш дневно.

Чајот од млечна трева долго време се споменува како лек за простатата. Се покажа како добар, особено за проблеми со мокрењето предизвикани од зголемена простата, како и за болки во бубрезите предизвикани од инфекции, воспаленија и бактерии. Содржи витамин Б, каротин, ситостерол, флавоноиди. Во 250 милилитри вода ставете една лажица суви врвови, попарете и оставете да отстои кратко. Се препорачува да се пие два пати на ден, наутро и навечер. Можете да пиете долго време, додека не почувствувате подобрување или закрепнување.

Чајот од семки од лубеница е одличен лек за рак на простата. Семките од лубеница се богати со влакна, кои помагаат во регулирање на нормалното функционирање на дигестивниот тракт, при различни воспаленија и инфекции. Во мелница издробете една шака свежи семки од лубеница, потоа истурете 1 литар вода, варете 10 минути, изладете и процедете. Пијте чај десет дена.

Advertisement