Брз, заситен и лесен оброк

Италијанските специјалитети со задоволство се гледаат на трпезите ширум Македонија. Локалните домаќинки ги „прегрнаа“ пиците и шпагетите како едноставни решенија кога немаат многу време за готвење, а сакаат да му угодат на семејството со вкусни оброци .

Шпагети карбонара е вообичаен избор, бидејќи се направени од состојки кои ги има речиси во секоја наша куќа. Покрај тоа, тие се многу вкусни и заситувачки, а ги сакаат припадниците од сите генерации.

Но, има разлики меѓу нашата и италијанската карбонара, и тоа во една состојка. Станува збор за павлака која нашите домаќинки често ја ставаат за да го направат ова јадење покремако, а не знаејќи дека ја нарушува текстурата на италијанскиот специјалитет.

Advertisement

Компоненти:

 • 200 гр шпагети
 • 2 жолчки
 • 100 гр панцета
 • 50 гр пармезан од кесичка
 • 1 лажичка пиперка
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажици сечкан магдонос
  Подготовка:
  Измијте го и исечкајте го магдоносот.

Изматете ги со вилушка жолчките, додадете свежо мелен пипер, па пармезан од кесичката и половина од сечканиот магдонос. Промешајте сè и оставете го на страна.

Во зовриена посолена вода ставете ги шпагетите да се варат.

Во тавата истурете малку маслиново масло, а кога ќе се загрее на средна температура, намалете ја исечената сланина на кришки и пропржете ја со постојано мешање. Пред сланината да стане крцкава, додадете ги излупените и лесно издробени цели чешниња лук и оставете уште две-три минути на рингла.

Додека го подготвувате сосот, шпагетите треба да се сварат. Веднаш процедете ги и истурете ги во тавче во кое има сланина и лук, па додајте ги изматените жолчки со зачините и пармезанот.

Промешајте уште еднаш да се соединат состојките, па префрлете од тавата во сад и посипете со другата половина од сечканиот магдонос.

Важно е шпагетите да не стојат долго во тавата, бидејќи жолчките ќе почнат да се варат, што ризикува да го направи садот гумен наместо кремаст.

Послужете додека е топло.

Пријатно!

Advertisement