Што ве очекува ако јадете 1 лажичка куркума дневно

Куркумата е еден од оние магични зачини кои природата ни ги подарила. Неговите придобивки се несомнени и колку побрзо дознаете за нив, толку подобро. Ориенталниот вкус на зачинот не тера да го вклучиме во приготвувањето на многу јадења. Навистина е миризлив и дава софистицираност на секое јадење.

Секако, покрај тоа што се користи во готвењето, куркумата успева да не спаси и од многу тегоби.

Во денешната статија ќе ви кажеме до што може да доведе редовното консумирање на овој зачин. Ако јадете по 1 лажичка куркума секој ден, ќе бидете сведоци на ова: • Ќе ви се подобри меморијата; Да, куркумата помага во снабдувањето на мозокот со кислород, што автоматски ја подобрува меморијата. Секако, ако земете 1 лажица од ориенталниот зачин неколку дена, нема да почувствувате никаква разлика.

Advertisement

За да го извлечете максимумот од куркумата, треба редовно да ја земате со месеци.

• Ќе изгледате помладо; Добрата вест е дека овој зачин делува длабоко во клетките на кожата и докажано го забавува стареењето на кожата. Познат е и по своето антибактериско дејство и успева да не заштити од акните.
• Дејствува како аналгетик;Доколку чувствувате хронична болка, куркуминот содржан во зачинот ќе ја намали непријатноста.

• Го намалува ризикот од дијабетес; Уште едно корисно својство на зачинот, кое во никој случај не треба да се потцени. Повторно, куркуминот е „виновникот“ за намалување на нивото на шеќер во крвта и подобрување на метаболизмот.

• Го намалува ризикот од ревматоиден артритис. Уште еден позитивен ефект на зачинот. Поради своите антивоспалителни својства, куркумата делува на сите нивоа во телото.

Ако го консумирате редовно, го намалувате ризикот од болести на зглобовите и се заштитувате од артритис. Можете да го додадете во чаша млеко и да го зачините со лажица мед или да го додадете во чаша вода.

Неговиот вкус не е непријатен, па многу брзо ќе се навикнете. Земете куркума секој ден и останете здрави!

Advertisement