Акутната инфекција на увото е многу непријатна појава која предизвикува болка која тешко се заборава.

Инфекцијата на увото е состојба која го зафаќа средното уво и најчесто е предизвикана од бактерии или вируси.

Голем дел од внатрешното уво е исполнето со течност, така што инфекцијата често е резултат на слаба дренажа или стагнација на течности.

Иако секој може да развие инфекција на увото, таа сепак е најчеста кај децата.

Advertisement

Што предизвикува болка и воспаление во увото?

Најчеста причина за воспаление е акутниот отитис медиа или инфекцијата на средното уво, а болката ја предизвикува течноста која стагнира зад тапанчето.

Прекумерната акумулација на ушен восок, синузитис и тонзилитис, исто така, често предизвикуваат инфекција.

Болката во надворешното уво може да биде предизвикана од повреда или траума како што се каснувања од инсекти, изгореници, туѓо тело во увото, атопичен дерматитис, габична инфекција или во „пливачко уво“ (бактериска инфекција на надворешниот ушен канал) .

Три типа на инфекции на увото според Ајурведата

Ајурведата разликува различни видови на инфекции на увото кои се предизвикани од влошување на која било од трите доши (вата, пита и кафа) и симптомите ќе варираат соодветно.

Затоа, секоја инфекција на увото мора да се третира различно во зависност од симптомите.

1. Воспаление од типот Вата

Кога е присутна силна болка во увото, таа се припишува на влошување на вата доша .

Нерамнотежата на вата доша предизвикува сувост во ушниот канал, болка и непријатност, тинитус, запек и глувост.

Исхрана: Избегнувајте сува храна и дадете предност на слаткиот вкус кој природно се наоѓа во млекото, путерот, овошјето и зеленчукот.

2. Кафа тип на воспаление

Кога ушниот канал е исполнет со леплив восок, особено во зима, тоа е влошување на кафа-доша .

Нерамнотежата на Кафа доша предизвикува габични инфекции, блокирање на увото, гноен исцедок, чешање, оток и блага болка.

Исхрана: Избегнувајте мрсна и ладна храна и зголемете го внесот на лесна, сува и топла храна како јачмен, хељда, овес, леќа и зеленчук.

3. Воспаление од типот Пита

Огнената пита предизвикува акумулација на топлина во увото што доведува до плускавци и болни мозолчиња.

Нерамнотежата на Пита доша предизвикува жолт исцедок, оток, црвенило, стеснување на каналот и печење.

Исхрана: Избегнувајте топла, зачинета храна и давајте предност на разладувачка храна како јаболка, лубеници, кокос, грав, коријандер и зелка.

Класичните ајурведски текстови споменуваат различни лекови за ублажување и лекување на инфекции на увото.

Овие едноставни и ефективни ајурведски препарати можат да бидат од голема помош за ублажување на непријатните симптоми.

Прва помош при инфекции на увото – едноставни домашни рецепти по совет на ајурведските лекари

1. Лук масло за болка

Лукот има аналгетски својства кои помагаат во ублажување на болката. Покрај маслото од сенф, за подготовка на маслото можете да користите и масло од сусам. Издробете две чешниња лук и измешајте со 2 лажички масло од сенф.

Загрејте го маслото додека лукот не ја ослободи аромата и не добие кафена боја. Оставете го маслото од лук да се излади, а потоа нанесете 2-3 капки на болното уво.

2. Свеж сок од босилек за намалување на воспалението

Друг природен лек за болка во увото е босилекот, кој долго време се користи во Ајурведата како еден од најдобрите лекови за спречување на понатамошно влошување на инфекциите на увото.

Изгмечете неколку листови свеж босилек и процедете го сокот. Во почетната фаза на воспаление, капнете 2-3 капки во увото за да спречите понатамошна инфекција.

3. Јаболков оцет против вируси и бактерии

Јаболковиот оцет е познат по своите антибактериски и антигабични својства. Ја менува pH вредноста на ушниот канал и создава средина во која бактериите и вирусите не можат да преживеат.

Натопете памук во загреан јаболков оцет и нежно притиснете во увото. Оставете да делува 5 минути. Повторете неколку пати во текот на денот по потреба.

4. Сол против оток и вишок течност

Солта црпи течност од увото и го намалува отокот, воспалението и болката во ушниот канал. Загрејте ја солта на тивок оган, а потоа загреаните зрнца сол завиткајте ги во газа и притиснете ги на увото. Држете 10 минути и по потреба повторете ја постапката.

Доколку не чувствувате подобрување или се работи за посилно воспаление, задолжително консултирајте се со лекар!

Advertisement