Jаболкото и куркумата, разгледани одделно, се два исклучително вредни производи богати со хранливи материи. На сите ни се познати хранливите квалитети на јаболката, како и својствата на куркумата. Дури би рекле дека е задолжително да бидеме присутни во нашето дневно мени доколку сакаме да се чувствуваме здрави и среќни. Денес, сепак, ќе ви кажеме што многу помага комбинацијата од јаболко и куркума и што всушност може да излечи.

Мешавина од јаболко и куркума – што третираме со неа?

Чајот од јаболка и куркума гарантирано го зајакнува имунолошкиот систем и не штити од болести. Малкумина знаат, но оваа мешавина помага да се ослободите од вишокот килограми. Куркумата ги метаболизира мастите и на тој начин помага во нивното согорување. Ако редовно пиете чај од овој зачин и јаболка, не само што ќе влезете во форма без да држите диета, туку и ќе се чувствувате завидно подобро.

Кои состојки ви се потребни за чај од јаболка и куркума: • 1 јаболко; • 350 ml вода; • ½ лажиче куркума во прав.

Advertisement

Начин на подготовка:
Јаболкото се мие многу темелно за да се отстранат сите микроорганизми и пестициди од кората. За таа цел дури се препорачува да се третира овошјето со сода. Откако ќе го исчистите јаболкото, исечете го на мали парчиња, заедно со кората. Наполнете го со вода и додадете ја куркумата. Оставете да зоврие околу 10 минути. Потоа се остава да се излади и се мати во блендер.

Смесата се филтрира и се пие навечер пред спиење. Водата можете да ја замените со млеко доколку сакате да добиете подобар вкус. Во случај да не сте доволно слатки, додадете 1 лажичка мед. Оваа мешавина е во состојба да ви помогне многу полесно да се справите со вируси, настинки и сите други заболувања. Исклучително е корисен за зајакнување на имунитетот, го подобрува варењето и делува како превенција од дигестивни проблеми.

Advertisement