Во Шумадија уште од античко време се прави чај кој моментално ја зголемува телесната температура и има само три состојки. Драган од Загоричанец кај Топола открива како се прави познатото „жешко“.

Оваа зима одамна покажа остри заби, а ледени температури моментално има во сите делови на земјата. Долго време во студените месеци од годината, жителите на Шумадија имаат едно едноставно решение за голем минус. Познатиот чај Шумадија го прават од само три состојки кои ја креваат температурата на лице место, но како што велат „и од мртвите станува“.

„Тоа е наш традиционален пијалок и доаѓа од овие простори. Се подготвува и консумира во доцна есен и зима. Најмногу се прави од слива ракија, иако може да се направи и од ракија од други видови овошје. Не постои универзален начин на подготовка, некои сакаат посилни, некои послаби, некои помалку, некои послатки. Сепак, најдоброто „жешко“ се подготвува од квалитетна ракија, а за тоа како ќе биде големо влијание има и самата техника на подготовка“, вели Драган Јовановиќ од село Загорица.

Овој одличен познавач на домашната ракија го открива процесот на приготвување на чајот Шумадија и истакнува дека е многу важно ракијата да зоврие, бидејќи, како што вели, ако не го положи клучот, тогаш ракијата станува опасна за оној што ја конзумира. .

Advertisement

„Околу два килограми шеќер се истураат во казан натопен во вода, се става на тивок оган и се чека шеќерот да почне да се карамелизира. Потоа налејте пет литри ракија од сливи и исто толку литри вода, секако мерењата може да се прилагодат во зависност од тоа колку сакате да подготвите. Загрејте го огнот нежно додека не зоврие и оставете да се вари околу една минута околу една минута и потоа исечете го со половина литар ладна вода. Лесно го гасам огнот и ставам стапче ванила во казанот и оставам уште еднаш да зоврие, а потоа чајот Шумадија е готов за консумирање“, објаснува загоричанецот водител.

Бидејќи овој топол напиток се подготвува уште од античко време во Шумадија, речиси и да нема домаќинства каде што не се подготвува. Стара е колку и самата ракија на овие простори, па мештаните раскажуваат дека и нивниот чај има лековити својства.

„Освен хедонистички, чајот од ракија има и лековити својства, а повеќе од нив. Лек е за грлото, ги чисти дишните органи, делува диуретично, ги опушта мускулите и многу го подобрува расположението. Најдобро е да се пие чај од Шумадија со суво месо и кисела зелка, но кај нас најмногу се пие пред јадење“, вели Јовановиќ.

Тој додава дека овој чај од Шумадија е сепак најдобар од слива ракија, и од онаа што е остарена барем неколку недели.

Advertisement