Иако изгледа парадоксално, прочитајте како јаболкото може да помогне при два сосема спротивни здравствени проблеми.

Јаболката се богати со витамини, минерали, влакна, а благотворно делуваат на метаболизмот и здравјето воопшто. Полн е со хранливи материи, содржи малку калории и со право се смета за едно од најздравите овошја во светот.

Докажано е дека помага при слабеење, го намалува ризикот од дијабетес, го штити срцето, го намалува нивото на холестерол и е одличен за правилно функционирање на дигестивниот систем.

Секој од нас во животот се сретнал со дијареа и запек (запек), две спротивставени нарушувања на дигестивниот систем. Токму јаболката може да ви помогне и кај двата здравствени проблеми. Разликата е само во начинот на кој се консумира.

Advertisement

Дијареа

Јаболкото помага во борбата против дијареата, но не како што вообичаено го јадеме. Растворливите влакна имаат конзистентност на гел во столицата и го забавуваат варењето, што е корисно за оние кои имаат дијареа. Овие влакна се наоѓаат во „месото“ на јаболкото, а кората треба да се отстрани.

Најдобро би било да го изрендате и да го оставите да отстои околу еден час. Јадете го и ќе видите како ова благотворно овошје ќе го смири вашиот стомак.

Запек

Ако имате проблеми со запек, тогаш јаболкото треба да се јаде со кората. Нерастворливите влакна се наоѓаат токму во нејзината кора и помагаат на столицата побрзо да помине низ цревата и го поттикнуваат нивното празнење.

Една американска студија покажа дека жените кои редовно јадат јаболка имаат 13 до 22 отсто помалку проблеми со запек отколку жените кои не ги консумираат. Јаболката се богати и со пектински влакна, кои имаат амфотерично дејство.

Извор: stil.kurir.rs

Advertisement