ЈАБОЛКОВ ОЦЕТ против КАНДИДА: Еве како овој стар народен лек може да ви помогне!
Свртете се кон докажаните народни лекови и ослободете се од некои од најупорните болести.жЈаболковиот оцет е вистински еликсир на здравјето. Помага при постојан замор, синузитис, промени во расположението, осип, кожни габи, алергии итн.

Но, бидејќи имате проблеми со кандида, јаболковиот оцет е лек број еден.

Иако кандидата обично се смета за хронична, таа навистина не мора да биде. За се има природен лек, па и за габични инфекции.

Секој од нас веќе има различни габи и бактерии во телото, од кои некои се сметаат за добри, а некои лоши.

Advertisement

Но, најлошата ситуација е кога лошите габи или бактерии претерано се размножуваат бидејќи тогаш предизвикуваат здравствени проблеми.

А тоа обично се случува кога внесуваме нездрава храна во организмот.

Кандида живее во нашиот дигестивен систем, како и на кожата.

Се храни со шеќер што го внесуваме во телото, најмногу со оние од рафинирани јаглехидрати, колачи и колачи , и храна која е богата со скроб, ако јадеме премногу.

На репродукцијата на кандида влијае и зголемениот внес на некои други намирници – како што се: сирење, вино и пиво.

Сите овие намирници треба да се отстранат од менито или драстично да се намалат, доколку сакате да се ослободите од кандидијазата.

Важноста на исхраната

Првиот и најважен чекор во борбата против кандида е да ја промените вашата исхрана.

Со јадење здрава храна која не се храни со овие габи, ќе го помогнете и размножувањето на добрите бактерии кои се клучни за вашето добро здравје.

Наместо преработена храна богата со шеќер и скроб, вклучете ја во вашата исхрана што е можно почесто:

 • зелен зеленчук
 • ореви
 • кокосово масло
 • цвекло, цвекло, моркови
 • ферментирана храна, како што се кисела зелка, кисели краставички
 • овошје и зеленчук со малку шеќер (бобинки, зелени јаболка, краставици, домати, лимони, лимес)
 • Освен здравата храна, постои уште едно одлично природно решение за оваа болест, а тоа е јаболковиот оцет.
 • Која е тајната на јаболковиот оцет?

  Јаболковиот оцет се формира со ферментација со помош на добри габи кои делуваат како пребиотик и ги хранат добрите бактерии во нашиот дигестивен систем.

  Одличен избор е доколку сакате да излечите габична инфекција, благодарение на неговите антибактериски својства.

  Овој супер здрав производ треба да го земате орално бидејќи на тој начин најдобро ќе ги исфрлите токсините, слузта, лошите бактерии и габите од вашето тело.

  Со ослободување од лошите бактерии, ќе спречите и дополнителен раст на габите кои предизвикуваат кандидијаза.

  ЈАБОБОК ОЦЕТ КАКО ЛЕК ПРОТИВ КАНДИДА:
  Измешајте 1 лажица јаболков оцет со малку топла вода и пијте го наутро, попладне и навечер, пред или после оброк.

  Доколку сакате малку да го подобрите вкусот, додадете малку исцеден лимон или стевиа. Можете исто така да додадете помали количини оцет во вашите билни чаеви.

  Advertisement