Ова е еден од најздравите и највкусните појадок, бидејќи содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата, го нормализираат метаболизмот и го зајакнуваат организмот.

Овој дневен појадок ќе помогне да се исфрлат нечистотиите од телото и да се исчистат цревата. Безусловно го решава проблемот со мрзеливи црева и запек, согорување на масните наслаги и ја нормализира тежината.

По еден месец од консумирањето на овој коктел, лесно ќе изгубите 3-5 килограми вишок килограми, а најмногу околу стомакот. Тонот на кожата, косата и ноктите стануваат здрави и убави, а стомакот полека ќе се „стопи“.

За да го подготвите овој појадок ќе ви требаат:

Advertisement
  • 300 мл кефир (или јогурт со малку маснотии
  • 2 лажици овесна каша
  • лажичка мелено ленено семе
  • 1 лажичка какао во прав
  • 5-7 месни сливи

Подготовка за појадок:

Појадокот се подготвува навечер за следниот ден. Истурете малку зовриена вода (100 ml) врз сувите сливи. Покријте и оставете 5-10 минути. Во меѓувреме во сад ставете ги овесните снегулки, меленото ленено семе и какаото. Прелијте со кефир и добро измешајте.

Набабрените сливи исечкајте ги ситно (можете да ги испасирате во блендер или во супер сецко или на рака) и додадете ги во претходната смеса. Добро измешајте и оставете во фрижидер.

Извадете го наутро од фрижидер и уживајте во вашиот здрав и вкусен појадок. Резултатите ќе бидат видливи наскоро. Можеби првите денови ќе имате „интересни“ чувства во стомакот, но тоа ќе помине. Вашиот дигестивен тракт ќе почне да работи како часовник.

Advertisement