Сите знаеме што е сода бикарбона. Оваа исклучително корисна состојка има долга листа на употреби и здравствени придобивки. Една од најдобрите карактеристики на сода бикарбона е тоа што ефикасно ги апсорбира непријатните мириси.

Затоа многу луѓе чуваат отворена кутија со сода бикарбона во својот фрижидер за да ја елиминираат непријатната миризба. Оваа многу корисна состојка е позната и како натриум бикарбонат.

Значи, сода бикарбона е вид на сол што се активира кога ќе дојде во контакт со киселина. Во оваа статија ќе ви покажеме некои од придобивките од сода бикарбона за кои веројатно никогаш не сте слушнале.

Ќе ви покажеме како правилно да го користите и како да уживате во неговите придобивки.

Advertisement

Оваа извонредна состојка може да направи многу чуда за вашето здравје, дом и изглед. Сода бикарбона е неверојатна алатка за чистење, па можете да ја користите за чистење на теписи, мијалници, па дури и вашите пазуви. Се што треба да направите е да ги следите едноставните упатства и ќе бидете воодушевени од резултатите.

Топ 10 совети:

1. Отстранување на траги на ѕидот

Еве што треба да направите: само измешајте еднакви количини вода и сода бикарбона и потоа нанесете ја пастата на ѕидот. Треба лесно да се трие и да се избрише. Ќе забележите дека сите траги исчезнале.

2. Дезодоранс

Ова е многу едноставно. Се што треба да направите е да истриете прстофат сода бикарбона под пазувите. Погрижете се пазувите да ви се суви. Ќе забележите дека и најлошиот мирис ќе го неутрализира оваа чудотворна состојка.

3. Исчистете го мијалникот

Треба да комбинирате сода бикарбона со малку оцет. Кога овие 2 неверојатни состојки ќе се спојат, тие можат да исчистат речиси сè.

Еве што треба да направите: само додадете 1 чаша сода бикарбона во кој било одвод и оставете ја да отстои 1 час. По еден час, треба да истурете 2 чаши варен обичен бел оцет во одводот. Потоа исклучете ја топлата вода од чешмата и ќе забележите дека одводот повеќе не испушта непријатен мирис.

4. Исчистете го малтерот

Еве што да правите: Земете малку сода бикарбона и посипете ја на малтерот. Потоа попрскајте со малку вода и со четка избришете го малтерот. Ќе исчезне без трага.

5. Измешајте сода со кој било производ за чистење

Треба да се напомене дека кога сода бикарбона се меша со кој било производ за чистење, може да има посилен ефект од кој било друг производ. Додадете малку сода бикарбона во вашиот производ за чистење и отстранете ги дури и најтешките дамки.

6. Исчистете ја кутијата за мачки

Сè што треба да направите е да посипете малку сода бикарбона во кутијата секогаш кога ќе го менувате песокот. Сите мириси ќе исчезнат.

7. Исчистете ја рерната со сода бикарбона

Доколку рерната нема можност за „самочистење“, тогаш треба да посипете малку оцет во рерната и врз оцетот да посипете сода бикарбона. Оставете да делува 30 минути, а потоа тријте со сунѓерче. Оваа моќна комбинација ќе ја исчисти вашата рерна подобро од сите скапи производи за чистење. Рерната ќе свети како да е сосема нова. Само пробајте го овој метод и уверете се сами.

8. Отстранете ги трагите од разни препарати од вашата коса

Следете ги едноставните упатства: Земете една лажичка сода бикарбона и додадете шампон. Масирајте во косата и исплакнете. Сода бикарбона ќе ги отстрани сите траги од производот и вашата коса ќе биде чиста и сјајна.

9. Освежете ги теписите

Теписите се како сунѓери, тие апсорбираат нечистотија, прашина, мртви клетки од кожата и други валкани работи. Значи, ако при влегувањето во вашата соба приметите некој чуден или непријатен мирис, тогаш веројатно е време да го измиете тепихот.

Или во овој случај, освежете го. Посипете сода бикарбона по целиот тепих. Оставете го да отстои 30 минути и потоа исчистете го со правосмукалка. Вашиот тепих и вашата соба ќе бидат освежени.

10. Белење и отстранување на непријатниот мирис од облеката

Сода бикарбоната е исклучително корисна и за избелување и отстранување на непријатниот мирис од облеката. Затоа, следниот пат кога ќе ги измиете алиштата, само додадете 1 чаша сода бикарбона и ќе ја видите разликата.

Извор: stil.kurir.rs

Advertisement