10-те намирници кои трајно можат да го потиснат ГЛАДОТ и да ослабат

Потрагата за топење на вишокот маснотии никогаш нема да излезе од мода. За него, пак, понекогаш се прибегнуваат кон екстремни мерки – гладување, драстични диети, лоша исхрана итн. Но, денес ќе ви дадеме идеи за неколку намирници кои ќе го потиснат гладот ​​без таложење маснотии, па дури и обратно – ќе ви помогнат правилно да ги намалите килограмите.

Тука се: Бадеми Бадемите се многу задоволувачки јаткасти плодови, а содржат и голем број корисни витамини и антиоксиданси за нашиот организам. Ви препорачуваме да консумирате нормални количини, по можност сирови и без додадена сол. Секако, добра опција се и печените ореви.

Кафе Еден трик – ако се обидувате да избегнувате шеќер и слатка храна, а навистина сакате да јадете – испијте кафе, бидејќи високата содржина на кофеин во него успева да ја затапи желбата за слатки. И мора да напоменеме дека нема да го има посакуваниот ефект доколку додадете шеќер во него.

Advertisement

Ѓумбир Коренот од ѓумбир е исклучително корисен за дигестивниот систем и имунитетот. Тој е одличен зачин за омилените јадења, се користи како чај или може да се зема директно со лимон и мед.

Авокадо Авокадото содржи корисни масти и е составен дел од здравото мени на сите кои се грижат за своето тело. Дури и во мали количини, авокадото испраќа сигнали за ситост до мозокот.

Јаболка Јаболката се омилено овошје на многумина, и тоа со добра причина. Пријатниот вкус, различните сорти и високата содржина на влакна ги прават корисни и вкусни за секого. И со нив брзо ќе го задоволите гладот. Овесни снегулки

Овесната каша е повторно задолжителен дел од здравото мени. Тие се богати со растителни влакна и сложени јаглехидрати, кои побавно се разградуваат во нашиот организам, што значи дека подолго ќе ја задржат нашата ситост. За регулирање на шеќерот во крвта, ве советуваме да им додадете малку цимет. Тие се одлична опција за појадок.

Зелен чај За оние кои избегнуваат кафе, зелениот чај е одлична опција. Содржи кофеин, ни ја дава потребната енергија, а истовремено помага во забрзување на метаболизмот и го снабдува нашето тело со хранливи материи и антиоксиданси. Друг плус е тоа што го затапува гладот.

Црно чоколадо Неколку коцки чоколадо со преку 70% содржина на какао се корисна и вкусна опција за да го намалите гладот.

Зелен лиснат зеленчук Нискокалорични се, богати со влакна и содржат многу вода, која брзо не заситува.

Вода Често телото ни се збунува и ни испраќа сигнали за глад, а ние сме само дехидрирани. Ако почнете да чувствувате глад, напијте се една чаша вода, а ако гладот ​​трае 20 минути после тоа – време е за јадење.

Advertisement