Гравот е здрава храна која може да се подготви на сто начини, но тешко се вари и може да ви направи проблем со надуеност.

Гравот е една од најкорисните намирници бидејќи е здрав и лесен за подготовка.

Гравот е извор на диетални влакна, протеини, фолна киселина, магнезиум и железо.

Одличен е за намалување на холестеролот и помага за подобра работа на мускулите и нервниот систем.

Advertisement

Сепак, многумина избегнуваат да го јадат поради надуеност, особено попладне и навечер, кога може да предизвика стомачни проблеми и да исфрли непријатни гасови.

Но, постои еден трик со кој ќе можете слободно да го јадете без страв.

Сигурно сте се запрашале зошто вашите мајки и баби го оставаат гравот во вода преку ноќ. Верувај ми, тие имаат добра причина за тоа.

Надуеноста е предизвикана од неможноста на телото да вари сложени хемикалии наречени несварливи шеќери или олиосахариди.

Процесот на натопување на гравот ги раствора овие материи во водата, а кога првата вода ќе се фрли и гравот ќе почне да се готви, содржината на јаглерод диоксид е многу помала. Тоа е она што создава надуеност во телото и го зголемува нејзиниот интензитет.

За да го намалите овој проблем во организмот по конзумирањето, важно е да го направите следново.

Додека се варат гравот, во водата додајте ловоров лист, ким, мајоран, мајчина душица или ѓумбир.

Advertisement