Дали сакате десерти, но се обидувате да не јадете што повеќе брашно? Одлично, во нашиот денешен рецепт нема брашно или гриз. Во исто време, питата со јогурт излегува вкусна, лесна за правење, буџетска и бујна, како облак!

А причината за тоа е одделното разградување на белките и жолчките. Издржливата пена ги фаќа и најмалите воздушни меури. Влегувајќи во тестото, немаат време да се ослободат и да ја формираат својата порозна структура.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 јајца; 400 гр јогурт; 100 гр шеќер; 50 гр скроб; кора од еден лимон; 1 лажичка прашок за пециво шеќер во прав за декорација
плех за печење со дијаметар од 20 см.

ПОДГОТОВКА
Одделете ги белките од жолчките. Изматете ги жолчките и шеќерот заедно. Во смесата додадете јогурт, скроб и кора од лимон. Мешајте додека не се изедначи.

Advertisement

Белките се матат со миксер додека не се зацврсти пена. Патем, сокот од лимон ќе помогне да се забрза процесот, да се зголеми волуменот и да се стабилизира воздушната маса. Откако протеинот ќе почне да пени, додадете неколку капки сок од лимон или лимонска киселина на врвот на ножот.

Додадете ги изматените белки во садот со јогуртот и жолчките.

Тестото внимателно замесете го со миксер. Покријте ја формата со хартија за пергамент. Истурете го тестото во него Загрејте ја рерната на 170 степени. Печете го колачот 45 минути.

Врвот на питата по желба украсете го со шеќер во прав.
Тоа е тоа, нашата пита со јогурт е готова.

Пријатен оброк!
Парче по парче, само се топи во устата. Немам време да сечам.

Advertisement