Нашето тело, и надворешно и внатрешно, е неверојатна машина која е управувана од голем број фактори како што се секојдневната исхрана, дневните рутини и начинот на живот. Но, исто така, телото секојдневно ни испраќа одредени пораки преку кои можете да дознаете во каква состојба е.

Еве 5 многу важни пораки кои можете да ги прочитате дома и кои можат да ви го спасат животот.

1. Урина

Првото утринско патување во тоалет не открива знаци на воспаление и бременост, туку многу повеќе. Имено, урината содржи повеќе од 70 отсто маркери со кои можете да дознаете во каква состојба е вашето тело. Бојата и мирисот на урината се многу важен показател за здравјето, еве ги деталите:

Advertisement

Боја

Бојата на урината првенствено укажува на степенот на хидратација на телото. Дефинитивно се претпочита посветла нијанса од потемна, што може да укаже на дехидрација или лоша функција на бубрезите, која е одговорна за чистење на крвта од штетни материи.Кога ќе почувствуваат дека на телото му е потребна вода, ја задржуваат и го намалуваат излачувањето на урината. Колку помалку вода исфрламе преку урината, толку таа е потемна.

„Бојата на урината првенствено укажува на степенот на хидратација на телото, дефинитивно се претпочита посветла нијанса од потемна“

Фреквенција на мокрење

Честото мокрење може да укаже на неколку (не) опасни појави, од дијабетес до прекумерно консумирање алкохол или кафе и како резултат на породување, ослабени мускули. Дополнително, познат е и проблемот со „стресна инконтиненција“, односно губење на урина поради кивање, кашлање, смеење или некоја друга физичка активност. „Кегеловите вежби“ или свесното контракција на карличните мускули ќе помогнат.

„Промените во мирисот, бојата, густината на урината можат да ја откријат состојбата на нашето тело и навреме да предупредат на болеста.

Мирис

Мирисот на урината се менува во зависност од храната што ја јадеме, за што најдобро говори примерот со конзумирање аспарагус кој влијае на засилување на мирисот на телесните течности. Освен ако немате некои други предупредувачки симптоми како темна и густа урина, мирисот не треба да ве загрижува премногу.

Крв во урината

Крвта во урината е загрижувачки знак за заболување на уринарниот тракт или бубрезите. Една од најчестите причинители се камењата во бубрезите, чие минување низ уретрата предизвикува оштетување на слузокожата и крварење. Доколку го забележите, задолжително направете целосен дијагностички третман.

За да ги одржите вашите уринарни органи здрави, едноставно треба да живеете начин на живот кој вклучува исхрана богата со овошје и зеленчук, редовна физичка активност и соодветен внес на вода. Внимавајте да ја избегнете жедта што е знак дека телото е веќе во состојба на дехидрација.

2. Заби

Освен што го контролирате здравјето на забите и непцата, можете да дознаете многу за состојбата на вашето тело со редовно одење на стоматолог. Имено, промените во усната шуплина можат да бидат еден од првите показатели за болести на срцето, белите дробови, дигестивниот систем или некои други делови од вашето тело. Не ги игнорирајте промените на забите и непцата, туку побарајте помош од стручни лица.

Воспаление и крварење на непцата

Доколку непцата ви се воспалени и крварат додека ги четкате забите, голема е веројатноста да страдате од некоја форма на заболување на непцата, но и од дијабетес. Имено, истражувањата покажале дека дијабетичарите имаат двојно поголем ризик да развијат болести на непцата, во споредба со луѓето кои не боледуваат од дијабетес.

Болеста на непцата е резултат на бактериска инфекција. Непцата може да бидат премногу чувствителни на бактерии и микроорганизми присутни во усната шуплина. Истражувањата покажаа дека правилната орална хигиена не мора да значи дека вашите непца ќе бидат отпорни, но дефинитивно може да го намали ризикот од разни компликации и болести.

Пукнатините на забите се суштински дел од стареењето, но тие можат да бидат знак за рефлукс на стомачна киселина. Кога страдате од рефлукс на киселина во желудникот, желудочната киселина почнува да се враќа во хранопроводникот и имате симптоми на горушица.

Хроничниот рефлукс на желудечна киселина може да ја оштети глеѓта и забите воопшто. Тие можат да станат послаби и почувствителни, што го олеснува пукањето. Рефлуксот на желудечната киселина може да предизвика побрзо расипување и стареење на забите.

Хронични рани во устата

Сосема е нормално да имате рана во устата од време на време, особено ако имате навика да ја грицкате устата. Доколку овие рани не исчезнат во рок од 2 недели, дефинитивно треба да посетите стоматолог. Веројатно нема ништо опасно во тоа, но во најсериозниот случај постои можност да се работи за рак на устата.

Истражувањата покажаа дека секоја година се повеќе луѓе ширум светот заболуваат од орален карцином, а пушачите се изложени на најголем ризик. Најлошо од се е фактот што стапката на преживување од орален карцином е прилично ниска. Затоа е важно редовно да ја проверувате устата за да може ракот да се открие во најраната фаза.

Верувале или не, стоматологот можеби е првиот специјалист кој ќе ги препознае знаците на остеопороза. Повлекување на непцата, олабавување и губење на забите се некои од првите знаци на остеопороза, болест која е многу честа кај жените постари од 50 години.

Остеопорозата може да биде тешко да се препознае бидејќи ретко се појавува ненадејно. Симптомите се суптилни додека коските не станат многу слаби и кршливи. Сепак, стоматологот може да ги забележи првите симптоми на забите, па ќе можете навреме да почнете да ги преземате неопходните мерки за да спречите влошување на остеопорозата.

Плакета и воспаление на непцата

Дали знаевте дека наслагите што се наталожуваат на вашите заби е сосема иста како она што може да предизвика срцев или мозочен удар? Истражувањата покажаа дека гингивитисот е една од најчестите причини за срцеви заболувања. Бактериите од усната шуплина влегуваат во крвотокот, што може да предизвика формирање на згрутчување на крвта и згуснување на артериите.

Стоматологот може да ви помогне со рутински и редовни прегледи. Тие ќе можат навреме да ги препознаат инфекциите и да препорачаат чекори за лекување на воспаление на непцата и намалување на акумулацијата на наслаги.

3. Тежина

Зголемувањето или слабеењето е феномен кој секому му се случува во текот на годината, а најмногу зависи од исхраната, начинот на живот и стресот. Но, не треба да се занемари наглото и значително зголемување на телесната тежина.

Доколку за краток период сте се здебелиле голем број килограми, тоа може да укажува на хормонална нерамнотежа и проблеми со тироидната жлезда или задржување на водата во организмот, односно проблеми со срцето и бубрезите и бременост. Истото важи и за нагло губење на тежината.

4. Кожа

Кожата е најголемиот орган кој секојдневно е изложен на надворешни влијанија. Затоа е важно да се следат промените кои се случуваат на површината на кожата. По туширање и пред да нанесете производи за нега, набљудувајте дел по дел од кожата, а за тешко достапни места на грбот користете две огледала.

Доколку забележите некои значајни промени како промена на бојата, нови израстоци, дамки или впечатливи или темни бенки, би било добра идеја да побарате стручен совет. Прегледот кај дерматолог е многу едноставен и безболен, а со него можете да спречите многу болести меѓу кои и меланом.

5. Нокти

Ноктите можат да бидат многу елегантен украс на вашите раце, но нивната функција има многу поважно значење. Мали и големи промени на рацете и прстите може да укажуваат на разни болести.

Бледи нокти

Бледилото на ноктите всушност опишува многу лесна основа на ноктот, односно ткивото под ноктот. Оваа промена може да укажува на анемија и недостаток на црвени крвни зрнца или еритроцити, поради што треба да направите тест на крвта.
Анемијата е предизвикана од ниското ниво на железо во крвта и затоа е важно да се промени начинот на исхрана и да се збогати со лиснат свеж зеленчук, цвекло и мешунки.

Кршливи, тенки и одлепени нокти

Иако тенки и кршливи нокти може да бидат причина за генетика или недостаток на калциум, таквите промени може да се поврзат и со дисфункција на тироидната жлезда. Оваа жлезда се наоѓа во вратот и е одговорна за регулирање на метаболизмот, енергијата и растот.

Премалото лачење на жлезди хормони доведува до зголемено опаѓање на косата, тенки и исклучително кршливи нокти, бавен раст на ноктите и одвојување на ноктот од кожата. Доколку забележите такви промени побарајте лекарска помош, а состојбата на жлездата може да се провери со едноставен тест на крвта.

Жолти и задебелени нокти

Задебелување на ноктите најчесто се јавува на прстите, а е придружено со жолтица. Ваквите промени се карактеристични за габични заболувања кои најчесто се шират по целата површина на ноктот.

Класичните премази и креми обично не се ефективни бидејќи се работи за болест која е внатре и под ноктот, поради што таквите производи тешко се апсорбираат во ѕидот на ноктите. Ако сакате да се ослободите од овие грди промени, побарајте совет од лекар кој може да препорача земање соодветно орално антигабично средство.

Бели линии на ноктите

Хоризонталните бели линии низ целата ширина на ноктот, кои се појавуваат на неколку прсти, се нарекуваат Muehrcke линии и може да укажуваат на недостаток на протеини и други хранливи материи, но и на бубрежни заболувања и абнормалности на црниот дроб.

Доколку забележите такви промени, збогатете ја вашата дневна исхрана со протеинска храна, а доколку состојбата на ноктот остане непроменета по еден месец, побарајте помош.

Сини нокти

Сината боја под површината на ноктот е знак дека на вашето тело му недостасува кислород. Причината може да биде болести на респираторниот тракт или васкуларниот систем. Модрината под ноктот може да биде предизвикана и од лошата циркулација и изложеноста на многу ниски температури, но доколку забележите такви значителни промени, задолжително консултирајте се со лекар.

Advertisement