Сите кои барем еднаш имале затнат нос, ќе се согласат дека сакаме што побрзо да се ослободиме од тоа чувство.

Најмногу неволји ни предизвикува самиот недостаток на назално дишење. Како резултат на тоа, дишеме преку устата, што доведува до суво грло и кашлица. Во исто време, недостатокот на кислород предизвикува главоболки, лошо расположение, раздразливост.

Враќањето на нормалното дишење е важен чекор во лекувањето на настинката, а тоа можете да го направите и дома. Ако ги следите овие упатства, можете да го направите за еден ден.
Масирајте ја точката помеѓу веѓите

Нежно и цврсто масирајте ја таа точка една минута. Оваа масажа влијае на носната слузница:

Advertisement
  • спречува воспаление и сушење на носната слузница,
  • делува превентивно
  • го намалува притисокот во фронталните синуси.

Работете на ноздрите

Нежно притискајќи со показалецот и средниот прст, правете кружни движења во пределот на ноздрите, 1-2 минути. Така ќе ги исчистите носните пасуси и ќе ви го олесни дувањето на носот.
Масирајте ја точката помеѓу носот и горната усна

Масирајте ја областа помеѓу носот и горната усна со лесни движења 2-3 минути. Оваа масажа може да помогне да се намали отокот во носот.

Кога влажноста е под 40%, носната слузница се суши и го попречува слободното дишење. Меѓутоа, ако имате многу секрети, а влажноста е мала, може да се развијат бактерии. Оптималните вредности на воздухот се од 40% до 60%.
Загрејте ги ноздрите

Земете топло марамче (можете да го загреете во микробранова печка или да го натопите во топла вода и потоа да го исцедите). Облогата не треба да биде топла, туку пријатна. Топлината ќе го направи секретот потечен. По оваа процедура, дувајте го носот или исплакнете го носот со физиолошки раствор.
Ако кивавицата е предизвикана од алергија, вклучете се во физичка активност

Кога чукањето на срцето се забрзува и телото се загрева, многу е полесно да го дувате носот, бидејќи носната слуз се разредува. 15 минути се доволни за да се ослободите од кивавицата предизвикана од алергии (ако избегнувате алергени).

Advertisement