Белиот лук е познат како една од најздравите намирници, природен антибиотик и лек за многу болести. Тој се покажал како исклучително корисна намирница која го подобрува работењето на срцето, го намалува крвниот притисок и холестеролот, спречува болести на срцето и го намалува ризикот од срцев удар. Исто така е многу ефикасен за намалувањето на ефектите од атеросклерозата.

Исто така белиот лук може да ги олесни поедноставните здравствени проблеми, вклучувајќи ги и алергијата, настинките, грипот, каснувања од инсект и габични инфекции.

Редовното конзумирање на белиот лук може да ги намали симптомите на остеоартритис, дијабетис и зголемената простата. Покрај тоа, белиот лук го стимулира имунолошкиот систем и го ја подобрува способноста на телото да ги елеминира токсините. Во комбинација со ѓумбир и лук, белиот лук може да поддржи детоксикација на хемотерапијата.

Како да го користите белиот лук

Advertisement

Како што и претходно е споменато, да го јадете белиот лук сиров е далеку покорисно отколку кога се јаде готвен, бидејќи неговата активна состојка, алицин, останува во својот природен облик. За оптимални здравствени бенефиции, изедете бел лук 15 минути пред оброк. Тоа ќе ги активира хемиските реакции кои го прават алицинот лесно да се апсорбира од страна на вашиот организам

Поради тоа што белот лук е познат по неговиот јак вкус, одличен начин да се уништи овој вклус е да се измеша со мед. Исецкајте 2-3 чешниња бел лук и измешајте го со лажичка мед. Земајте го секој ден, а само по седум дена ќе се чуствувате многу подобро и посилно.

Advertisement