Тие предизвикуваат проблеми.

Храната ни ги обезбедува потребните хранливи материи, ни дава енергија и дури може да ни помогне да се одбраниме од болести. Сепак, овие придобивки не се однесуваат на сите видови храна.

Всушност, во некои случаи има сосема спротивен ефект – одредени видови храна всушност можат да предизвикаат здравствени проблеми, воспаленија, иритација и да ни ја одземат енергијата. Најлошо од сè, конзумирањето одредени намирници во големи количини може да го напрега еден од главните играчи во дигестивниот процес – желудникот. Овие 10 намирници се сметаат за најлоши за желудникот, предизвикуваат надуеност и го отежнуваат варењето.

Пржена храна

Advertisement

Пржената храна содржи многу масти и може да предизвика дијареа. Богати сосови, масни парчиња месо, намази со путер и крем исто така може да предизвикаат проблеми. Експертите препорачуваат пржената храна да се замени со печени и лесни сосови, кои наместо путер или павлака содржат зеленчук.

Цитруси

Бидејќи се богати со влакна и кисели, цитрусите може да го иритираат желудникот кај некои луѓе. Избегнувајте портокали, грејпфрут и други агруми доколку имате стомачни проблеми.

Вештачки шеќер

Ако користите премногу гуми за џвакање без шеќер направени со сорбитол, може да добиете грчеви и дијареа. Храната направена со овој вештачки засладувач може да ги предизвика овие проблеми. Американската агенција за храна и лекови (ФДА) предупредува дека може да добиете дијареа ако јадете 50 или повеќе грама сорбитол дневно, иако дури и многу помали количини наводно предизвикуваат проблеми кај некои луѓе.

Премногу влакна

Храната богата со здрави јаглехидрати, како што се цели зрна и зеленчук, е добра за варење. Но, ако почнете да јадете многу од нив, вашиот дигестивен систем може да има проблеми со прилагодувањето. Резултатот е гас и надуеност. Затоа постепено зголемувајте ја количината на влакна што ги јадете.

Грав

Гравот е полн со здрави протеини и влакна, но содржи и тешко сварливи шеќери кои предизвикуваат гасови и грчеви, а нашите тела немаат ензими за да ги разградат. Затоа бактериите во нашите црева ја преземаат таа работа, ослободувајќи ги добиените гасови.

Затоа, се препорачува гравот да се потопува во вода најмалку 4 часа пред да се готви за да се ослободите од некои проблематични шеќери.

Advertisement