Лекарите од болницата во Канзас Сити, САД доживеале голем шок кога се испоставило дека новороденче кое штотуку се родило… има заби…!

„Тоа се случува еднаш на 2.000 раѓања“, вели мајката на исклучително момче.

Породувањето е секогаш полно со изненадувања – на крајот на краиштата, новопечената мајка за прв пат може да го види бебето што го носи 9 месеци. Понекогаш, сепак, постојат ситуации кои ги изненадуваат не само родителите, туку и акушерите. Ова и се случи на Американката Џордан Блос-Вилсон за време на нејзиното раѓање во болница во Канзас Сити.

Кога жената пред осум месеци роди син, се чинеше дека се е нормално. Но, доволно беше малиот Досон да ја отвори устата и сите во родилната сала останаа шокирани. Се испостави дека новороденчето има … заби!

Advertisement

„Кога вашето бебе е родено со заби и целиот персонал во болницата не може да поверува бидејќи никогаш претходно не го видел. Тоа се случува еднаш на 2.000 раѓања“, напиша Џордан Блос-Вилсон на TikTok, прикачувајќи видео на кое се прикажани забите на бебето.

Редок, но не невиден феномен

Во подоцнежните објави, Џордан рече дека забите на Досон на почетокот многу се мрдале, но сега тие се цврсто во непцата, како нормалните млечни заби кои растат кај бебињата со текот на времето. Во споредба со малата глава на момчето при раѓањето, забите исто така изгледале големи.

Некои интернет корисници гледајќи ги забите на новороденчето не можеле да поверуваат дека момчето е вака родено. Меѓу коментарите, сепак, имаше и луѓе кои исто така се родени со заби. „Роден сум со неколку заби. Сите ме нарекуваа мал гремлин.

Видеото на Џордан стана хит на TikTok. Веќе е прегледан речиси 20 милиони пати и има речиси 100 илјади допаѓања.

@jordanbloss_

Replying to @brittanythebossbabe Don’t believe me? Just watch.🕺#babywithteeth #babytok #familytok #babiesoftiktok #dentist #viral #fypシ #babyshark

♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

Advertisement