Јадете ОВИЕ намирници доколку сакате жолчката да ви биде здрава

Конзумирањето на штетна храна може да го оштети целото тело, вклучително и жолчката. Неговата улога во телото е да ја обработи количината на храна што ја јадеме. Жолчното кесе се наоѓа под црниот дроб и ако има проблем со него, тоа доведува до иритација.

Го собира жолчниот сок, кој се ослободува при внесувањето храна и го олеснува варењето. Ако јадете повеќе штетна храна – мрсна, зачинета, пржена, тоа ќе доведе до оптоварување на жолчката, а оттаму може да се развие холециститис, што е најчеста болест на овој орган. Може да биде хронична, акутна, со или без жолчни камења.

Друга болест која може да се појави е дискинезија, при која постои нарушување во формирањето на жолчката. Се карактеризира со болка, горчлив вкус, слаб апетит, повраќање. Оваа болест може да доведе и до формирање на камења во жолчката. Ако се помали, може да се исфрлат, ако се поголеми, доведуваат до акутен холециститис.

Advertisement

Овие болести се многу непријатни и иако се лекуваат, зошто треба да поминете низ нив. За да ја одржите вашата жолчка здрава и целото тело, важно е да јадете урамнотежена исхрана. Секако, постојат намирници кои позитивно влијаат на овој орган. Еве што треба да јадете ако сакате жолчката да ви биде здрава. Зеленчукот како тиква, моркови и пиперки содржат каротин, кој се претвора во витамин А. Ја поттикнува активноста на жолчното кесе.

Зелка има способност да го прочисти телото од токсични материи. Тој игра клучна улога во формирањето на жолчката и во заштитата на жолчното кесе. Цвеклото има и способност да го детоксицира организмот, да ја олесни работата на жолчката и да ја одржува здрава. Од плодовите корисни за здравјето на жолчката се јаболката кои содржат железо и пектин и на тој начин го зголемуваат квалитетот на излачената жолчка.

Бобинки како што се боровинки, јагоди, малини и капини се исто така многу корисни. Тие го спречуваат создавањето на камења во жолчката и се грижат за нејзиното здравје. Шипите содржат витамин Ц, кој има основна улога во заштитата на жолчното кесе.

Сувите урми, кајсиите и сувото грозје можат да помогнат поради нивната содржина на калиум, кој е корисен за жолчното кесе. Започнете го денот со чинија овесна каша, која ви ја дава вистинската количина на влакна и енергија за тој ден. Го олеснуваат варењето и се корисни за гастроинтестиналната флора. Од рибните деликатеси можете да се обложите на треска и харинга. Тие содржат вредни омега киселини, кои се дел од жолчката.

Доколку сте љубители на азиската кујна, додадете во вашето мени алги кои содржат органски јод кој штити од болести на жолчното кесе. Роуан е уште едно растение кое е добро за вашата жолчка. Содржи елементи кои го подобруваат квалитетот на жолчката. Цикоријата ги промовира метаболичките процеси во жолчката и се грижи за добрата циркулација на крвта. Заменете го белиот со кафеав ориз. Покорисен е, содржи влакна, кои го олеснуваат процесот на варење.

Луѓето со проблеми со жолчката често имаат запек, па затоа треба да јадат храна богата со растителни влакна, како кафеав ориз. За да се заштитите од проблеми со жолчката, внимавајте што јадете, исфрлете го непотребниот стрес од вашиот живот, не прејадувајте, не го оптоварувајте црниот дроб и јадете добро.

Advertisement