1 чаша дневно за 1 недела: изчистете ги токсините од црниот дроб и жолчката! Згора на тоа е вкусно!

Здравиот начин на живот стана многу популарен неодамна. Луѓето се откажуваат од лошите навики, вежбаат наутро, јадат урамнотежена исхрана, користат природна козметика, но половина од нив не гледаат видливи резултати. Несовршеностите на кожата не исчезнуваат, косата и ноктите се кршливи, нервите се напнати…

И сето тоа затоа што нашето тело се истрошило со текот на времето, а потоа станува сè потешко закрепнувањето. Тоа особено важи за црниот дроб, бидејќи е еден вид филтер кој неуморно работи за да не заштити од штетните материи. Но, постои решение!

За да може нашиот црн дроб добро да функционира и да не биде преоптоварен, погрижете се вашата исхрана да содржи доволно витамини. За да ја исполните потребата од нив, јадете повеќе овошје и зеленчук. Има и помошни пијалоци кои можат да ви бидат корисни.

Advertisement

Денеска ви претставуваме напиток за чистење со лимон и нане, кој ќе помогне вашиот црн дроб да работи подобро. Верувај ми, позитивниот ефект ќе го забележите брзо!
Напиток од лимон-нане

Состојки:- 50 грама свежо нане- 25 мл сок од лимон- 30 мл сок од портокал- 1 литар вода- 3 лажици мед

Подготовка:
Во тенџере ставете ја водата да зоврие. Додадете ги листовите нане, намалете ја топлината и варете 5 минути. Тргнете ја тавата од оган. Водата се остава да се излади до собна температура. Додадете ги сокот од лимон и портокал. Засладете со течен мед и промешајте. Процедете го пијалокот. Подготвени!

За да го исчистите црниот дроб од токсините, доволно е да пиете само 1 чаша дневно. Текот на третманот – 1 недела.

Сите компоненти го стимулираат црниот дроб и жолчното кесе. Исто така, оваа лушпа помага при труење, има добар ефект врз гастроинтестиналниот тракт. И што е најважно – вкусно е и ја гаси жедта!

Advertisement