Како да го намалите лошиот холестерол и да го зголемите добриот холестерол користејќи храна?

Постојат два вида на холестерол во човечката крв – со липопротеини со мала и висока густина (ЛДЛ и ХДЛ, соодветно). Првиот тип е штетен по здравјето, бидејќи предизвикува реакции кои предизвикуваат затнување на артериите. А втората , напротив, има корист за садовите и срцето.

ХДЛ се смета за „добар“ и неговите високи нивоа во телото го намалуваат ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања . За да се спречи развојот на болеста, потребно е да се намали нивото на ЛДЛ , или „лошиот“ холестерол и да се зголеми нивото на ХДЛ. Ова може да се направи на неколку начини.

За да се спречи зголемување на LDL во крвта, дневната норма на холестерол не треба да надминува 300 mg . Не можете да консумирате повеќе од 30% масти дневно врз основа на вкупната калорична содржина на производот. Треба да се напомене дека процентот на масти од животинско потекло не треба да надминува 1/3 од вкупната количина на потрошена маст.

Advertisement

Не е тешко да се префрлите на правилна исхрана . За да се постигне оптимална рамнотежа помеѓу „лошиот“ и „добриот“ холестерол, доволно е да се следат следниве препораки :

  • јадете посно месо .
  • јадете повеќе риба . Рибата содржи корисни омега-3 масни киселини кои го спречуваат развојот на кардиоваскуларни заболувања.
  • Придобивки од јадење мали оброци : Ако јадете 5-6 пати на ден во мали количини, крвта постепено ќе се исчисти од холестерол и маснотии.
  • гответе храна користејќи растително масло кое содржи полинезаситени масти ;
  • не користете транс масни киселини – маргарин, кој го зголемува LDL и го намалува HDL. Користете производ без значителна содржина на животински масти;
  • минимизирајте ја количината на жолчка , бидејќи содржи околу 200 mg холестерол.
  • Протеинот , напротив, е корисен за телото, воопшто не содржи холестерол.

Борба против холестерол Зголемувањето на ЛДЛ може да биде предизвикано од многу намирници. Подобро е да се купат оние кои содржат минимална количина на масти и холестерол . Тоа вклучува:

Мешунките – гравот, грашокот и другите производи содржат влакна кои го спречуваат процесот на производство на холестерол во црниот дроб. Доволно е секој ден да консумирате половина чаша мешунки. Подобро е постепено да се воведуваат во исхраната, првично да се користат неколку пати неделно за да може цревата подобро да се прилагодат на влакната;

Антиоксиданси – оштетување на артериските ѕидови на ЛДЛ се случува само по дејство на оксидирачки агенси, тие исто така имаат негативен ефект врз клетките на нашето тело.

Јаткасти плодови и лук – можете да јадете јаткасти плодови во текот на денот во мала количина (30-60 g). Во овој случај, нема да се чувствувате гладни, бидејќи оревите содржат здрави масти.

Пектинот е вид на влакна кои се наоѓаат во јаболката и агрумите . Производите што ја содржат оваа супстанца помагаат да се намали „лошиот“ холестерол. За да добиете оптимална количина на пектин, можете да вклучите додатоци во исхраната во вашата исхрана така што ќе ги растворите во сок или обична вода;

Хромот го подобрува дејството на инсулинот, на чие оптимално ниво се нормализира холестеролот. За да се постигне намалување на ЛДЛ, доволно е да се консумираат 200 микрограми додатоци на хром дневно. Оваа супстанца се наоѓа и во брокулата, шунката, грејпфрутот .

Одржувајте здрав начин на живот

Нивото на холестерол исто така може да се промени во зависност од начинот на живот. За да бидете секогаш во добро здравје, исклучете го :

1. Алкохолни пијалоци – со постојана употреба на алкохол во количина поголема од 30 g на ден (што е еквивалентно на две чаши вино или две чаши пиво), ризикот од развој на срцев удар и други здравствени проблеми значително се зголемува. Консумацијата на алкохолни пијалоци во опсег од 30 g го зголемува HDL, но може да предизвика и зголемување на триглицеридите во присуство на генетска предиспозиција.

2. Пушење – Чадот од цигарите придонесува за формирање на наслаги, што може да доведе до затнување на артериите. Ако престанете да пушите по две години, веројатноста за срцев удар ќе биде иста како кај луѓето кои никогаш во животот не пушеле.

Исто така е корисно да се шири крвта, забрзувајќи го срцето . Вежбајте брзо одење, поминувајте повеќе време надвор. Секоја физичка активност е добра за здравјето. Доволно е да направите неколку вежби по половина час 3 пати неделно и позитивниот резултат нема да пропадне!
Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Advertisement