Кога долго се движиме или носиме високи потпетици, почнуваме да чувствуваме болки во стапалата. Тоа навистина знае да биде напорно, дури и да ни редизвика плускавци. За да го решите овојпроблем, пробајте ги овие трикови:

Кокосово масло – ова е едно од најздравите масла. Има антибактериско, антигабично својство, а ги убива и ќелиите на ракот. Нанесете го на подрачјето каде што имате плускавци и ќе ви биде подобро.

Сода бикарбона – направете купка од сода бикарбона. Ставете 2 лажици во леген полн со вода и потопете ги стапалата 15 минути.

Чуваркуќа – чуваркуќата е одличен за курје око и плускавци. Нанесувајте го неколку дена и проблемот ќе исчезне. Оваа билка инаку помага и при цисти на јајници и матка.

Advertisement
Advertisement