Треба навреме да размислиме за здравјето на тироидната жлезда и да направиме се за да ја зачуваме оваа важна жлезда и таа непречено да ги извршува своите функции.

тироидната жлезда

1. Пржена и преработена храна

Со него нема да внесете ништо добро во организмот, но затоа ќе внесете многу повеќе натриум и лоши масти отколку што сте планирале. Овие супстанции имаат негативен ефект врз целото тело, вклучувајќи ја и тироидната жлезда.

Advertisement

2. Глутен

Ова се однесува на луѓе кои тешко го поднесуваат, а според истражувањата голем број пациенти со болести на тироидната жлезда имаат и целијачна болест.

ШТО САКА ТИРОИДНАТА жлезда?

Со цел да се подобри функцијата на тироидната жлезда и да се регулира производството на хормони, многу е важно да внимавате на вашите навики во исхраната. Зголемете го внесот на храна богата со витамини Б и железо. Исто така, зголемете го внесот на храна која е богата со витамин А.

Не можете да погрешите ако јадете повеќе свежа и органска храна која е богата со антиоксиданси, како што се боровинки, цреши, цвекло и домати. Користете здрави и корисни масти, јаткасти плодови, мешунки, овошје и зеленчук. Идеален избор се морските алги, богати со јод и други хранливи материи.

На тироидната жлезда можете да и помогнете и со квалитетни додатоци во исхраната, во вид на витамини и минерали. Но, мора да бидете внимателни бидејќи не се сите додатоци во исхраната добри за нејзиното здравје. Многу од нив, исто така, имаат интеракција со синтетички лекови кои можеби веќе ги земате како препишана терапија.

Добар избор

Затоа е важно да се знае кои витамини и минерали е неопходно да се земаат, а кои бараат посебна претпазливост. Се препорачуваат: јод, витамини од групата Б, цинк и селен и храна богата со L-тирозин.

Посно месо, риба од студено море, лен и грав, исто така, нудат помош за одржување на здравјето на тироидната жлезда. Органската храна е особено добар избор бидејќи не содржи одредени стероиди и хормони кои можат да го намалат природното производство на тироидни хормони.

Добри извори на омега-3

Омега-3 масните киселини се важни за тироидната жлезда. Туната и лососот се добри извори ако се работи за риба уловена во море, наместо риба одгледувана во бари. За да има омега-3 масни киселини, рибите треба да јадат алги. Лененото семе и помага на тироидната жлезда. Сомелете ги во мелница за кафе и додајте ги во јогурт, салати и супи. Додадете ги во варените јадења откако ќе се свари садот, а не пред тоа.

Вежбајте за здравје

Ако не започнете, нема да започне ниту вашата тироидна жлезда. Вежбањето е важен фактор во грижата за целокупното здравје, а кај тироидната жлезда е пресудно. Доколку страдате од нарушена работа на оваа жлезда, напорните тренинзи кои очекуваат да ги надминете границите на издржливоста не се за вас.

Преголемиот напор ќе предизвика дополнителна исцрпеност во вашето тело и ќе изврши нов притисок врз веќе оштетената тироидна жлезда. Затоа, започнете со лесни вежби, пешачење, аеробик, возење велосипед, а потоа зголемете ја издржливоста и силата.

Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Advertisement