Астмата не е белодробна болест – таа е предизвикана од неправилно функционирање на имунолошкиот систем. Во повеќето случаи, астмата е поврзана со алергии.

Астмата е една од најчестите болести на модерното време.

Оваа болест погодува 7-10% од населението во развиените земји, а оваа бројка постојано расте.

Се карактеризира со симптоми кои понекогаш се манифестираат, а потоа исчезнуваат – кашлица, отежнато дишење, отежнато дишење во бронхиите и белите дробови.

Advertisement

Кога алергенот е присутен во околината, тогаш имунолошкиот систем реагира на него и предизвикува воспалителна реакција во белите дробови.

Вообичаени алергени се: мувла, грини, прашина, храна, лекови, полен, животински влакна и разни хемикалии.

Конвенционалната медицина нуди голем број на лекови кои помагаат во контролата на астмата, но имаат штетно влијание врз здравјето.

Сепак, астмата можете да ја спречите или ублажите на природен начин.
Здрава цревна флора

Алергиите и астмата често се поврзуваат со дисбиоза – нерамнотежа на микроорганизмите во телото.

Во вашиот дигестивен тракт, кожа, нос, уши, очи, нокти, бели дробови има колонии на „добри“ микроби, кои вршат многу важни функции.

Една од нивните должности е да ве заштитат од патогени микроорганизми.

Кога нормалната флора е уништена, тогаш може да се појават цела низа здравствени проблеми – како што се астма, алергии, синдром на течење на цревата, раст на кандида, запек, дијареа, хронични инфекции и слаба апсорпција на хранливи материи.

Затоа, многу е важно да се воспостави нормална цревна флора, редовно да се земаат пробиотици и ферментирана храна (мисо, кефир, јогурт, кисела зелка и слично).
Правилна исхрана

Нездравата преработена храна е меѓу најчестите алергени.

Многу адитиви и конзерванси како бисулфит, калиум метабисулфит и сулфур диоксид може да предизвикаат сериозни напади на астма.

Пастеризираните млечни производи, житариците без глутен, шеќерот, сојата и кикириките се намирници кои ги поттикнуваат воспалителните процеси и придонесуваат за создавање на вишок слуз во организмот. Избегнувајте ги!

Ако сакате целосно да се ослободите од астмата и алергиите, треба да се придржувате до антиинфламаторна диета.
Антивоспалителната храна помага да се усогласи работата на вашиот имунолошки систем и да се потиснат воспалителните процеси.

Чистење на домот

Важно е да ја одржувате чистотата на вашиот дом со помош на природни и еколошки производи кои не содржат алергени.

Избегнувајте теписи, чистете ја и редовно чистете ја куќата со правосмукалка. Користете само квалитетни филтри за правосмукалки. Прочистувачите на воздух со антиалергиски филтри се исто така многу корисни.

Погрижете се да не се појавуваат црни габи на ѕидовите, особено во бањата, кои се многу штетни за луѓето склони кон алергии.

Некои природни производи – на пр. Екстрактот од семки од грејпфрут, имаат антигабични својства, па можете да ги користите за чистење на вашиот дом.
Витамин Д

Неодамна сè почесто се споменува врската помеѓу недостаток на витамин Д и астма.

По 60 години истражување, научниците докажаа дека недостатокот на овој витамин може да предизвика послаба респираторна функција и да го зголеми ризикот од развој на астма.

Витаминот Д игра важна улога во координирањето на имунитетот со блокирање на цитокините кои предизвикуваат воспаление, на пр. интерлеукин 10.

Интересно, симптомите на астма се влошуваат во зима и рана пролет, кога резервите на витамин Д во вашето тело се намалени.

Не е тешко да се надополнат резервите на витамин Д во организмот – тоа можете да го направите така што ќе се изложите на сонце 20 минути секој ден.
Хиропрактика
Сигурно се прашувате како хиропрактиката е поврзана со астмата?

Имено, постпартална траума на цервикалниот ‘рбет може да предизвика симптоми на астма.

Бидејќи лекарите обично го влечат бебето за глава кога се роди бебето, повеќето жени имаат проблеми со првиот вратен пршлен.

Прилагодувањето на атласот, првиот вратен пршлен, со помош на посебен метод може да им го олесни животот на луѓето кои страдаат од астма, главоболки, вртоглавици и цела низа други заболувања.
Вежби за дишење
Од античките времиња и од времето на древните јоги, техниките на дишење се користат за да се опуштите, медитираат и да се постигне оптимално здравје.

Сега е докажано дека дишењето може да ја контролира и астмата.

Во средината на минатиот век, рускиот лекар Бутејко развил специјална техника на дишење која помага да се контролираат нападите на астма.

Оваа техника треба да се научи под водство на искусен експерт, а подоцна можете сами да ја примените.

Следниве билки се користат за лекување на астма:

 • црната Ким
 • зелен чај
 • Мајчина душица
 • црн кохош
 • анасон
 • камилица
 • коприва
 • гингко билоба
 • калинка
 • рузмарин
 • темјан
 • црвена детелина

Прашајте го вашиот локален билкар за правилната комбинација на овие билки и времетраењето на терапијата.

Астмата е сериозна болест и не е лесно да се победи.

Но, бидете упорни и не се откажувајте.

Со малку одлучност и познавање на природната медицина и тоа е можно, за што сведочат искуствата на многу луѓе.

Извор: стил

Advertisement