Библијата ја споменува маслиновото дрво повеќе од илјада пати, а иако најпопуларна денес е самата маслинка, многумина не знаат дека маслиновото дрво е исклучително лековито и лисја кои имаат многу лековити својства, а најважното соединение во Листот од маслинка е исклучително силно антибактериско својство.

Листот од маслинка го подобрува здравјето при многу болести:

 • Анденоцефалитис
 • Дифтерија
 • Чир на желудникот
 • Маларија
 • Ботулизам
 • Атеросклероза
 • Синдром на хроничен замор
 • Херпес
 • Хепатитис Б
 • Менингитис
 • Грип
 • Туберкулоза
 • Гонореја
 • Пневмонија

Покрај тоа што ќе ви помогне во борбата против болестите наведени погоре, овој чај ќе го подигне нивото на вашата енергија и ќе го зајакне вашиот имунолошки систем. Можете да го конзумирате кога сте под стрес и сакате да се опуштите и одлично е да се користи по хемотерапија.

Компоненти

Advertisement

15-20 суви листови маслинка
2-3 dl зовриена вода

Подготовка

Листовите треба да се собираат напролет и да се исушат надвор. Кога добро ќе се исушат, ставете ги во тегла и чувајте ги на ладно место. За овој чај ќе ви требаат 15-20 листови.

Листовите ставете ги во зовриена вода и варете ги 10 минути Откако ќе го направите, извадете ги и оставете ги да се изладат околу 15 минути.

Слободно додадете сок од лимон или мед за да го збогатите вкусот. Консумирајте чај неколку последователни недели и ќе ги почувствувате сите негови благодети.

Advertisement