Иако се чини дека се лесни за правење, многумина сметаат дека палачинките не се баш најдобри кога се печени – тие се цврсти, или дебели, лути… Затоа ви ги откриваме триковите кои ги користат професионалните готвачи. Со нив, вашите палачинки ќе бидат совршени.

Применете ги овие правила и ќе направите фантастични палачинки:

1. ПРАВИЛО

Без разлика дали правите палачинки по рецепт или од нула, одземете две лажици од вкупното количество брашно што сте го подготвиле за палачинките и наместо тоа додадете две лажици скроб брашно (дебелина).

Advertisement

2. ПРАВИЛО

Пред да го измешате брашното со сите други состојки, просејте го низ сито.
Палачинки

3. ПРАВИЛО

Користете сода бикарбона за да ги направите печените палачинки меки. Но, не претерувајте, половина лажичка ќе биде доволна.

4. ПРАВИЛО

Ако користите сода бикарбона во рецептот за палачинки, задолжително просејте ја заедно со брашното пред да ги додадете останатите состојки.

5. ПРАВИЛО

Во смесата за палачинки изрендајте кора од лимон, портокал или мандарина, ќе им даде посебен вкус и мирис!

Advertisement