Болката во грлото е честа појава. Најчесто е предизвикана од студ, прекумерно оптоварување на гласните жици или сув воздух на кој сме изложени во зима поради загревање. Наместо вештачки препарати и лекови, ви носиме неколку природни методи со кои на здрав и лесен начин можете да ја елиминирате оваа непријатна болка.

1.Во тенџере со вода додадете чај од лимон, чај од нане, сок од еден лимон, лажичка мед и малку пиперка во прав (до врвот на ножот). Сè добро промешајте и тргнете го од оган пред да зоврие. Пијте додека е уште топло.

2. Стар, бабински рецепт за болно грло
Додадете 250 лажички мед во 250 мл вода и добро загрејте (погрижете се да не зоврие). Тргнете го од оган и исцедете околу две лажички свеж сок од лимон. Можете да додадете и една лажичка кафеав шеќер за посилен вкус.

3. Млечен напиток со цимет
Измешајте една лажица шеќер, две прстофати сода бикарбона и половина лажичка цимет. Додадете 250 мл млеко и добро промешајте. Ставете на тивок оган и промешајте. Тргнете го од оган пред да зоврие млекото и додадете една лажица мед. Послужете додека е топло.

Advertisement

4. Билен чај со ракија
Измешајте зелен чај, чај од камилица и лимон и ќе добиете здрав напиток полн со антиоксиданси. Додавање на лажичка мед, сок од лимон, ѓумбир и малку ракија ќе направи да се чувствувате како да сте земале природен аналгетик.

5. Гаргара

Направете физиолошки раствор од 250 ml вода и лажичка сол. Ставете ја смесата на оган и оставете да зоврие. Земете поголема голтка од течноста, навалете ја главата наназад и направете гаргара. Не ја голтајте течноста, туку исплукајте ја по десет секунди.

Повторете го ова најмалку пет пати на ден додека не исчезнат симптомите на болно грло. Гаргарањето со физиолошки раствор ќе ги намали симптомите на болки во грлото и ќе помогне да се исфрли вирусот од телото.

6. Вдишување
Сварете три шолји топла вода и натопете кесичка чај од лимон, камилица и малку свеж ѓумбир. Оставете пет минути да се излади. Обидете се да готвите на пареа со рака за да не стане премногу жешко и истурете ја течноста во поголем сад или сад за вдишување.

Земете чиста крпа и превртете ја преку глава. Наведнете се, покриени со крпа, над садот и вдишете ја пареата преку устата и носот пет до десет минути.Оваа болка во грлото ќе се ублажи, што ќе ви олесни да заспиете.

7. Топла облога
Направете чај од суви цветови од камилица и во него натопете чиста крпа додека е уште топла. Кога чајот малку ќе се излади, добро исцедете го пешкирот, виткајте го по должина и замотајте го околу вратот. Кога обвивката ќе се олади, повторно загрејте го чајот и повторете ја постапката.

Споделете ги овие совети со вашите пријатели!

Advertisement