ВИТАМИНСКА БОМБА СО МЕД: ОВАА КОМБИНАЦИЈА ЌЕ ГО ЗАЈАКНЕ ВАШИОТ ИМУНИТЕТ, А ЌЕ ЈА НАПРАВИТЕ ОД НЕКОЛКУ СОСТОЈКИ!

Имунитет е способност на телото да се брани од разни болести, вирусни, бактериски и габични инфекции, како и од сите штетни биолошки и хемиски супстанции. Соодветно на тоа, имунолошкиот систем е најважниот одбранбен систем што го имаме и без него би биле подложни на сите напаѓачи на нашето здравје и нормално функционирање на организмот.

Оваа витаминска бомба ќе ви помогне да го зајакнете имунитетот и да останете здрави, а лесно се прави.
Потребни состојки:

  • 100 гр суво грозје
  • 150 гр ореви во јадрот
  • 100 гр бадеми
  • кора од два лимона
  • 100 гр суви кајсии
  • 100 гр сливи
  • 250-300 гр мед

Оревите можете сами да ги комбинирате, нема ништо да расипете, напротив, ако додадете лешници, индиски ореви или бразилски ореви – само ќе додадете калории и сила на вашата „витаминска бомба“.

Advertisement

Ореви, т.е. оревите се неопходна храна за долг и здрав живот. Неколку ореви дневно имаат превентивен ефект врз срцевите заболувања, антиканцерогени, промовираат губење на тежината, одличен е во борбата против несоницата и се препорачуваат за подобра меморија. И подготвено вака со мед, лимон и суво овошје – тоа е вистинскиот избор.

Начин на подготовка

Мелење: суво грозје, ореви, бадеми и кора од лимон. Може да користите и блендер ако имате поголема моќност, која ќе успее да седи и да ги исецка сите состојки. Во смесата додадете сок од два лимона, чија кора претходно сте ја мелеле.

Промешајте а потоа, додадете сливи и суви кајсии. Исецкајте ги исто така, но одделно. Промешајте и на крај додадете го медот и промешајте повторно.

Оставете да стои на темно место 1-2 дена.

За деца постари од 3 години – 1 лажичка двапати на ден, по можност наутро на празен стомак и попладне помеѓу ручек и вечера.

За возрасни: 1-2 лажици три пати на ден.

Теглата не е потребно да се чува во фрижидер, но пожелно е да не стои на многу топло место.

Advertisement