Истражувањата потврдиле дека овој чај има исклучителна улога во решавање на многу здравствени проблеми. Има позитивен ефект во случаи на деменција или рак.

Главната состојка е куркума, која има важна улога во детоксикација која го успорува процесот на стареење. Со помопш на овој чај, исто така, се лечат мачнини и други стомачни тегоби.

Ова се само некои од потенцијалните бенефити кои ги донесува овој чај, а се верува дека може да користи и во лечење на дури 50 различни здравствени проблеми.

Еве како можете да го направите овој неверојатен и природен пијалак:

Advertisement

Состојки: 1/6 лажичка куркума; 1/2 лажичка мелен цимет; половина чаша млеко; малку мед; прстофат кардамом; 1/2 лажичка рендан ѓумбир

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки и потоа посипете 500 мл врела вода по нив. Додека мешате, можете да додадете и малку топло млеко.

Употреба: Подготвената количина испијте ја одеднаш.

Advertisement