Поради високите температури во цела Македонија е на сила црвен метео аларм што значи дека времето е многу опасно.

Републичкиот хидрометеоролошки завод (РХМЗ) предупреди дека во последната деценија од јули во Македонија ќе биде многу топло.

Максималната температура денеска од 37 до 41 Целзиусов степен.

Утре во поголем дел од земјава температурата ќе се спушти до 32 до 35 степени, само на крајниот југ и југоисток ќе се задржи многу топло, од 35 до 40 Целзиусови степени.

Advertisement

Во текот на следната недела најтопол ден ќе биде вторник.

Времето за следните денови:

Помалку топлина во недела, на север од за 6 до 8 степени, а на југот од за 3 до 5 степени во текот на денот отколку во сабота.

Во текот на денот ќе има променлива облачност со мала можност за локален дожд. Само во југозападниот и јужниот дел во текот на попладневните часови има поголеми шанси за краткотраен локален дожд со грмежи.

Ветер слаб до умерен северозападен. Притисок околу нормалата. Минималната температура од 18°C ​​до 25°C, а максималната од 32°C на северот. Суво навечер и помалку топло од сабота навечер. Во понеделник сончево и многу топло околу 35°C.

Во вторник повторно ќе биде многу топло и на места до 40°С, а во среда и четврток послабо со можни поретки краткотрајни локални врнежи во среда.

Advertisement