Ганглија или хигрома (попозната како мртва коска) е циста што произлегува од ткивото што ги обложува зглобовите и тетивите. Најчесто се појавува на рачниот зглоб, но може да се формира и на други места, на пример на колената, глуждовите или стапалата.

Тоа е бенигна формација која обично не предизвикува проблеми, но понекогаш може да активира други симптоми или да биде знак за ран артритис.

За да се ослободите од него без операција, пробајте го овој природен метод.

Земете ја „ранетата“ билка (густа кока), извадете ја мембраната од копачката и ставете ја копачката. Завиткајте го со најлонска фолија, а преку неа врзете на пр. со крпа да не падне оставете така преку ноќ. Соблечете го следниот ден.

Advertisement

Ако се работело за водена циста, ранетиот ќе предизвика „руптура“. По отстранувањето, може да почувствувате мало чешање што брзо ќе помине.

Сепак, се чини дека на сличен начин го чисти масното ткиво, па ако тоа е она што го зборувате, обидете се со овој метод.

Масното ткиво, исто така, се отстранува со обвивки од лист од ајдучка трева. 7 дена пред спиење, ставете по еден чаршав на израстокот, покријте со малку памучна вата и залепете со селотејп. Масното ткиво треба брзо да исчезне.

Advertisement