Пејачката Милица Павловиќ на публиката и го подари четвртиот студиски албум по ред, на кој работеше понапорно од било кога и даде се од себе.

Иако нејзиниот пат до срцата на публиката е низ музиката, а не скандалите и приватниот живот кои ги крие од јавноста, таа никогаш не ја криела љубовта и поддршката што и ја дале баба и и дедо.

За жал, саканиот дедо на Милица го напушти овој свет пред нешто повеќе од една година, но тагата што таа ја чувствува не стивнува, особено во ваквите големи моменти.

– Ух… да бидам искрена, во последно време избегнувам да зборувам за смртта на дедо ми. Не затоа што се срамам од нешто, тоа е најубавиот период во мојот живот, но тоа е болно. Секако дека бев свесна дека дедо ми има добар број години живот, и секако свесна сум дека сите ќе умреме, но тој момент кога ќе се случи загубата на некој близок во мојот случај, тоа беше трагедија – Милица рече со грутка во грлото.емисијата „Ексклузив“.

Advertisement

Павловиќ не крие дека тој имал клучна машка улога во нејзиниот живот.

– Дедо ми е татко ми. Дури и татко ми не се лути кога го кажувам тоа. Ова му го кажувам и на татко ми: „Тато, мора да разбереш. Дедо ми ми го купи првото здолниште. Кога го оперирав слепото црево, баба ми лежеше со мене во болница, ти беше во Швајцарија“ – откри Милица и додаде дека баба и дедо ѝ се одговорни за се што е таа денес.

Не постои чувство што би можело да ја замени среќата кога ќе им ја пуштите вашата нова песна или албум и ќе ја видите гордоста на нивните лица.

-Кога дедо ми наутро ќе оди пред продавница и ќе ги поздрави сите пред и ќе каже: „Ја виде ли мојата Милица, мојата Мика?“. Сè уште учам да се справувам со таа болка и сега сум и знам дека дедо ми би рекол: „Држи ја главата горе, без солзи“, не се плашам да пуштам солза, но знам дека би сакал до… Моите баба и дедо се моето богатство и моето злато. Сите ќе остариме, баба и дедо, тоа мора да се слушне и негува – Павловиќ едвај ги задржа солзите.

Advertisement