Дедо Мирко ги прави најубавите зелени домати во тегла без конзерванси по рецепт кој сите го бараат за зимата

Најубави се старите зимници од селото бидејќи нашите постари знаат да ги подготват без да ги расипат и да уживаат во нив цела година.

Освен кисели краставички во буре без конзерванси, ајвар, пиперки во тегла, прават и многу други…

Дедо Мирко откри како се прават кисели домати без конзерванси во тегла.

Advertisement

Сочна и вкусна зимска супа која веднаш ќе ве потсети на зимските одмори кои сте ги поминале кај нив покрај шпоретот со домашен леб и малку зготвена храна.

Состојките за овој рецепт се:

 

 • Винобвран- 1 парче
 • оцет – 1 литар
 • шеќер – 150 грама
 • вода – 4 литри
 • сол – 150 грама
 • зрна бибер
 • копар
 • 5 килограми зелени домати
 • Сега доаѓа неговата подготовка:
 • Прво измијте ги зелените домати и наредете ги еден до друг.
 • Во теглата ставете зрна бибер, копар и зелени домати и повторете додека теглата не се наполни.

Затворете ги теглите со капаци.

Потоа ставете ги во тегли и прелијте со вода до капакот.

Се готви додека не зоврие.

Кога ќе зоврие извадете ги, оставете ги на страна.

По неколку дена можете да уживате во најдобрата зимска куќа.

Advertisement