Доколку крвната слика ви е лоша, тогаш обидете се да ја подобрите со природни препарати, а во овој случај ви пренесуваме рецепт кој е вистинска витаминска „бомба“.

 • Потребни состојки:
 •  200 милилитри мед;
 • 200 грама ореви;
 •  200 грама суво-грозје;
 • 200 милилитри сок од цвекло;
 •  2 лимони.

  Подготовка:
  Измијте ги лимоните, исечете ги на половина и извадете ги семките. Измелете ги со кората и ставете ги во некоја тегла од еден литар. Во смесата со мелен лимон додадете мед, цеден сок од цвекло.

 • Потоа во смесата додадете ситно исечкани ореви и суво-грозје. И повторно се помешајте.

  Ќе добиете околу 1 килограм вкусна и здрава лековита смеса. Теглата чувајте ја во фрижидер.

  Начин на употреба:

  Advertisement

  Смесата консумирајте ја три пати дневно, по една лажица.

  Advertisement