Зрачењето на кое сме речиси постојано изложени е виновникот за многу болести, а најголемиот проблем е што зрачат и работи за кои никогаш не би се посомневале!

Од утро до вечер изложени сме на различни зрачења, пред се од мобилниот телефон, уред без кој повеќе не можеме да одиме во тоалет.

Колку е опасно ова зрачење, но и кои други работи што ги имаме во домовите се штетни, без воопшто да сме свесни за тоа, објасни во утринската програма на ТВ Прва докторот по интегративна медицина д-р Слободан Дуњиќ.

Тој најпрвин истакна дека чувањето на одредени работи под креветот може да биде штетно како и спиењето на рендген, но и дека не е добро да се чува мобилен телефон до креветот.

Advertisement

„Сите оние зрачења што се во нашата средина, од рутери, телефони што ги чуваме блиску до глава“ Вчера имаше напис во весникот каде што пишуваат колку трошиме сурова нафта за патики, за многу работи во нашата средина кои се полни со ураниум. Ние чуваме некои извори на радијација во нашата средина, кои се многу блиску. Друго, нормално нема да се откажеме од мобилниот, не можеме да живееме без него, но има злоупотреба, повеќе го користиме телефонот, играме, ни стана играчка.

Освен од мобилниот, зрачи и полнач, телефонот дефинитивно не треба да го полниме во спалната соба. Овие зрачења се, нормално, помалку штетни за мене бидејќи моите клетки полека изумираат, но за децата во развој, за девојчињата кои имаат хормонална нерамнотежа, овие нискофреквентни бранови влијаат на нивниот хормонален статус и тие клетки може во одреден момент да влезат во погрешна насока“.

Зрачењето е виновник за многу болести

Д-р Дуњиќ истакна дека различните зрачења на кои сме изложени се причината поради која во последните десет години имаме се повеќе нови болести.

„Во последните десет години имаме некои нови болести, кои досега ги немавме. И сега се прашуваме, од пандемијата, до некои нови болести, аутизам, дијабетес, рак, сето тоа е нешто ново, па се прашуваме од каде доаѓа. Тоа е нешто што се промени во нашата средина. Нашите постари, ако не спиеја, земаа перница, ја фрлаа низ прозорец, ја менуваа палетата, на некој начин индиректно ќе им го решат проблемот со спиењето, со уморот, а ние ништо не правиме, ние Прифатете го тоа како нормално, и ние тонеме од ден на ден“.

Лекарот предупредил дека електромагнетниот стрес на кој сме изложени доведува до нерамнотежа во телото, но дека може да поминат пет до 15 години пред да се појават првите симптоми.

Не се виновни само апаратите

Она што е можеби уште позагрижувачко е што уредите не се единствените кои зрачат со нас и дека секој од нас има барем неколку работи во спалната соба кои го уништуваат нашето здравје.

„Не се работи само за апарати, тоа може да биде перница, душек, чевли, куфери, чанти кои ги чуваме под креветот. „Дефинитивно, ништо од овие работи не смееме да чуваме во нашата средина, бидејќи кога легнуваме, таму сме седум-осум часа, тоа влијае на нашите клетки, доведува до деполаризација на клеточните мембрани и влегува во дисбаланс.

Ако имате постелнина или перници од „лоши“ материјали – на пример, пердуви или мемори пена, нема да ви помогне да ги чувате во фиока под креветот – д-р Дуњиќ вели дека некои материјали можат да зрачат од три до шест метри и не застануваат ниту ѕидовите.

Една од можеби најопасните работи што речиси сите ја имаме дома е рутерот, кој доктор Дуњиќ советува да го исклучи од 11 до 2 часот наутро, за да не влијае на лачењето на мелатонин.

„Токму овие ноќни значења се поштетни од секојдневните, бидејќи во секој момент имаме нарушување на вниманието, на некој начин ја рестартираме хипофизата, која е главен софтвер на сите наши случувања во телото. Кога спиеме, немаме промени во околината и тогаш го имаме тој поштетен ефект. Имаме рутери кои треба да се исклучат бидејќи во некој период од 10-11 часот до два по полноќ има врв во лачењето на хормонот мелатонин, па овие зрачења се штетни навечер. Тоа е хормон од кој зависи работата на нашиот мозок, тироидната жлезда, срцето и нашиот имунитет, па затоа е многу важно кога легнуваме“.

Најевтиното е најдоброто

Ако после ова предупредување од доктор Дуњиќ сте се збуниле на што да спиете, дали некои перници и душеци се веќе опасни, тој објасни што да купите.

„Најевтините перници и душеци се најдобри. Овие нови материјали треба да се избегнуваат, имаме нови хемиски супстанци, кои не се доволно тестирани. „Еден од поновите и помалку тестирани материјали е мемори пената.

Докторот по интегративна медицина објасни дека родителите кои забележуваат дека нивните деца се вртат во кревет цела ноќ треба да знаат дека тоа е последица на изложеност на зрачење.

„Децата спијат на лоши материјали, кои се на места на зрачење. Спијат така што ја ставаат главата на душекот, го фрлаат задникот нагоре и шетаат околу креветот цела ноќ како скршена рака на компас. И се чудиме зошто детето не спие цела ноќ, тоа е затоа што детето бара место каде што нема зрачење. Плишаните играчки и пластиката не треба да се чуваат во кревет, пластиката е направена од гранули направени од масло. Треба да изберете и светли бои на постелнината бидејќи светлите бои – светло црвена, сина – содржат пигменти од бакар и други тешки метали и буквално спиете на антената.

На крајот д-р Дуњиќ истакна дека не смееме да заборавиме редовно да пиеме вода, но и дека мора да поминуваме повеќе време во природа, каде што се случува деполаризација на тие клеточни мембрани.

Advertisement