Луѓето постари од 50 години имаат поголема веројатност да имаат проблеми со црниот дроб.

Доколку процентот на маснотии во црниот дроб е поголем од 10 отсто, тоа значи дека имате замастен црн дроб, доколку навреме се забележи овој проблем, маснотиите може да се регулираат со корекција на исхраната, но во повеќето случаи има компликации опасни по живот. .

Експертите често истакнуваат дека најважно е да се исфрлат или намалите животинските масти од исхраната, но важно е и да се намали количината на пржена и мрсна храна.

Иако многумина избираат да ја коригираат исхраната, некои се претставуваат и со овој неверојатен напиток кој значително помага во борбата против замастен црн дроб!

Advertisement

Тоа е вода од суво грозје, што е многу делотворно. Покрај тоа што е природен диуретик кој е полн со влакна кои го помагаат варењето, ова неверојатно овошје содржи и антиоксиданси кои се борат против слободните радикали.

Потребно е: 150 грама суво грозје, 750 мл вода, тенџере и херметички сад (волумен 1 л)

Подготовка:

Прво треба да го измиете сувото грозје, а потоа да го извадите од страна. Потоа сипете вода во тенџерето и тргнете го од оган пред да зоврие. Во тенџерето додадете го сувото грозје и оставете 15 минути. Процедете и измијте со чиста вода на собна температура.

Важно е овие суво грозје да ги ставите во херметички сад и да истурете еден литар вода во него. Се остава да отстои 24 часа во фрижидер.

Оваа вода можете да ја консумирате наутро.

Во случај да сакате да го детоксицирате вашето тело, пијте го овој напиток на празен стомак за да ви помогне да го исчистите вашето тело.

Advertisement