Гихтот е познат како најстарата болест на светот – постоењето на овој вид артритис се забележува уште од времето на древниот Египет. Станува збор за воспаление, проследено со силна болка, црвенило и оток предизвикан од акумулација на урична киселина. Тој обично се исфрла од организмот преку урината, но ако во организмот има прекумерна количина од оваа киселина, или бубрезите не ја елиминираат правилно, тогаш доаѓа до нејзино зајакнување. Овие остри кристали се акумулира во зглобовите, најчесто во нозете и создаваат силна болка.

Постојат повеќе лекови кои можат да ви помогнат да се справите со оваа непријатна ситуација, но ако сте од оние личности кои преферираат природна алтернатива, ви препорачуваме рецепт од само 4 состојки кои успешно ќе се борат со гихтот.

Потребни состојки:

  • Грст стебленца од целер (не ги вклучувајте корените и лисјата)
  • 1 парче свеж ѓумбир (со големина од 2 до 3 см)
  • Половина краставица со средна големина
  • Сок од половина лимон, по желба.

Начин на приготвување:

Advertisement

Ситно исецкајте го целерот, ѓумбирот и краставицата, а потоа ставете ги во блендер и добро промешајте. Откако ќе завршите, истурете ја смесата во чаша и додадете сок од лимон. Испијте ја оваа смеса веднаш, бидејќи најдобро дејствува додека е свежа.

Advertisement