Неколку недели пред смртта, поранешната принцеза од Катар откри се за турбулентниот живот во кралското семејство.

Касија Галанио (45), поранешната сопруга на катарскиот принц и милијардер, пред неколку дена беше пронајдена мртва под сомнение за предозирање со наркотици во Марбела, а неколку недели пред смртта во интервју раскажала се за својот живот во кралска фамилија.

Принцезата Касија Ал Тани, третата сопруга на Абделазиз бин Калифа Ал Тани (73), опиша како е предизвик преминот од растење во нормален дом во САД до приклучување кон кралското семејство, додавајќи дека повеќе пари и донеле повеќе проблеми.

Принцот ѝ се додворувал кога била 19-годишна студентка во Париз, а и покрај разликата во годините се венчале и добиле три ќерки. Нивната романса се влошила и парот се развел во 2007 година, а поранешната принцеза морала да го продаде својот накит за да заработи и да преживее.

Advertisement

Касија, која се дружеше со холивудските ѕвезди и имаше 500.000 следбеници на Инстаграм, водела битка за старателство над нивните ќерки по разводот, а на суд една од нив го обвини нејзиниот татко дека ја допирал „непримерно“.

Таа беше пронајдена мртва во нејзиниот стан во Марбела во неделата, откако една од нејзините ќерки ја известила полицијата дека со денови не може да стапи во контакт со мајка си, објави Ел Паис.

Неколку недели претходно таа зборуваше за турбулентниот однос со нејзиниот поранешен сопруг, исто така поранешен министер за нафта и финансии. Во интервју на 17 април, таа изјави дека нејзиниот сегашен живот е како заробена во „златен кафез“ и дека сака слобода од нејзиниот поранешен сопруг кога тврдела дека одбила да плаќа алиментација.

Таа за ТВ-шоуто „Женски свет“ изјави: „Парите се проклетство затоа што те изолираат од многу луѓе. Тоа е различен свет. Јас пораснав во нормално домаќинство, па тоа беше сосема поинаков свет… Пораснав во Соединетите држави Држави и дојдоа во кралското семејство Имаше една поговорка, повеќе пари, повеќе проблеми .. Ме критикуваат дека сакам пари, но морам да се грижам за моите деца Абделазиз сака да ме контролира преку децата, што мислам дека не е многу учтиво и само ги повредува “.

Касија исто така се повеќе зборуваше против кралското семејство во обид да добие целосно старателство над децата. Таа неодамна на Инстаграм изјави: „Не знаев дали да го објавам ова на Инстаграм, но откако добив толку многу пораки за поддршка и исто толку родители во иста ситуација, решив да ја споделам мојата приказна.

Прво, мажот никогаш не треба да не почитува неговите мајка деца и обратно. Без разлика колку е лут, вознемирен или љубоморен или лут татко ми, јас правам се што можам за да обезбедам, заштитам, сакам, воспитувам, хранам и образувам девојчиња како ниедна друга. Не сум совршена, но правам Моето најдобро.Деца НИКОГАШ не треба да се користи како жртва или пион кога родителите не се согласуваат“.

Наскоро ќе биде извршена обдукција за да се утврдат причините за смртта на Касија, а првите индиции укажуваат дека таа починала од предозирање.

Погледнете го нејзиното последно интервју:

Advertisement