Вирак (лат. Alchemilla vulgaris) содржи флавоноиди, органски киселини, танини, фитостероли, салицилна киселина, есенцијално масло и вистинско богатство на витамин Ц. Благодарение на мноштвото танини има горчлив вкус, но и моќен антиинфламаторно и антибактериски ефект.

Вирак најголемата слава ја стекна како лек против женските болести, бидејќи е едно од најефикасните растенија за овој вид на заболување. Дури и познатиот швајцарски билкар Јохан Кинкл тврдел дека 30% од гинеколошките операции може да се избегнат со користење на чајот Вирка.

Идеално растение за трудници

Еден од најтешките проблеми што ги мачи жените е неможноста да забременат. Вирак е најдобриот избор на билки за третман на неплодност.

Advertisement

Делува како одличен регулатор на хормоните, го поттикнува растот на прогестеронот и доведува до поредовна менструација, што е многу важно при обидот за зачнување. Исто така ефикасно ја намалува тежината и помага при полицистични јајници.

Вирак може да помогне и при слаба матка и да ја заштити трудницата од спонтан абортус со зајакнување на матката. Секоја жена која неодамна се породила треба да пие чај од вирка 8 до 10 дена по породувањето.

Се препорачува и за повреди после породување, за опоравување од тешко породување и за опуштен стомак.

Помага при ПМС и менопауза

Покрај споменатите ефекти врз женското здравје, вирак делува и против фиброиди, цисти и ендометриоза, ги ублажува менструалните проблеми, го регулира менструалниот циклус и ги ублажува симптомите на менопауза.

Се користи и за болна и обилна менструација, бидејќи содржи танини и адстрингенти кои го нормализираат крварењето. Кога ќе се спои вирак со растението нема, се добива лек за сите женски болести.

Бања, вагинално плакнење и тампонски брисеви се ефикасни за габи, бактериски вагинитис и други инфекции. Натопете ги тампоните со тинктура од вирка и употребете ги како вагинален спреј.

Ги уништува бактериите и вирусите

Најновите научни истражувања покажуваат дека вирак спречува размножување на многу видови бактерии, меѓу кои и стафилокок – бактерија која станала отпорна на многу антибиотици. Вирак исто така се смета дека има антивирусни својства.

Имајќи предвид дека силно ја обновува и тонизира матката, како и помага при зараснување на раните, се заклучува дека е одличен лек против болести предизвикани од хуманиот папилома вирус (ХПВ).

Јапонските научници открија дека состојката во вирка, агримонин, го спречува ракот на дојката.

Помага и при: крварење, каснувања од инсекти, гадење и повраќање, егзема и дерматитис, болки во грлото, блага дијареа, особено кај мали деца, гихт и ревматизам, хемороиди, чир на желудникот

Вирк чај

Една кафена лажичка вирка прелијте ја со шолја врела вода и оставете ја да отстои пет до десет минути. Секогаш пијте во голтки од две шолји дневно.

Исплакнете со чајот

Во литар вода сварете 30 до 50 грама сушени растенија без корен. Користете чај за вагинално плакнење или како клизма за цревни проблеми.

Бања

Сварете 200 грама сува или свежа вирак во три литри вода и истурете во када со подготвена вода. Останете во вода 10 до 20 минути пред спиење.

Забелешка:

Луѓето кои имаат проблеми со желудникот, црниот дроб или жолчката треба да земаат вирак во помали количини.

Advertisement