Сите знаеме дека цитрусите, а особено лимонот се многу корисни. Лимонот содржи витамин Ц, кој има антиоксидативно дејство. Го зајакнува имунитетот, се бори со слободните радикали и ги убива клетките на ракот. Според нутриционистите, лимонот треба да го консумирате често, речиси секојдневно.

За утринската лимонада е многу напишано: наместо да ја засладите со шеќер, додадете малку мед, ќе забележите дека е многу вкусна и здрава, бидејќи овој напиток штити и помага да се спречат многу болести.

Според некои извори, замрзнатиот лимон е помоќен од хемотерапијата кога станува збор за борбата против ракот. Според студијата спроведена на Универзитетот Стенфорд, докажано е дека лимонот и особено неговата кора е исклучително здрава.

Студијата покажа дека состојките содржани во лимонот можат да ги убијат канцерогените клетки од 12 видови на рак, вклучувајќи го и најсмртоносниот – рак на простата, рак на дебелото црево, рак на белите дробови.
Еве со што помага лимонот:

Advertisement

– го зајакнува имунитетот – ги уништува лошите бактерии – ги убива клетките на ракот – го чисти телото од токсини

Можете да го замрзнете лимонот и да го одмрзнете по потреба. Можете да го комбинирате со ѓумбир, мед, но да го користите и како лек со лук. На овој начин ќе го зајакнете вашето тело и ќе се заштитите дури и од најопасната болест на 21 век, а тоа е ракот.

Како да се користи?

Прво добро измијте го (можете да го оставите малку во вода со сода или оцет), потоа ставете го во ќеса за замрзнување, па во замрзнувач. Кога е целосно замрзнато, изрендајте го на ренде. Вака подготвениот лимон додадете го во секое јадење, можеби на сладолед, салата, супа, сок и сл.

Кора од лимон содржи 10 пати повеќе витамини отколку внатрешниот дел на лимонот и сокот заедно.

Освен тоа, кората од лимон има силно антибактериско и антимикробно дејство, што значи дека успешно се бори со бактерии и габични инфекции.

Кората од лимон го регулира крвниот притисок, има антидепресивно дејство и го подобрува расположението.

Advertisement