Бидејќи е растение кое го има преку целата година, главно го користеле сиромашните, бидејќи тоа било единственото нешто што можеле да го најдат во природата.

Сепак, она што малкумина го знаат е дека раштак, или понекогаш познат како растика, се смета за едно од најздравите растенија.

Леќата е исто така богата со калиум, цинк, манган, магнезиум, фосфор и железо, бета-каротен (витамин А), лутеин, зеаксантин, витамини Б, Ц, Е и К, како и омега-3 масни киселини и триптофан, кои го регулира сонот.

Покрај сите овие придобивки за човековиот организам, раштанот е и нискокалорична храна, па дефинитивно треба да се најде на нашето мени многу почесто.100 грама раштан содржи само 30 калории и е богат со влакна. Одличен избор е за детоксикација на организмот, особено после празници и калорична храна

Advertisement

Гответе го на пареа или во топла вода, но не преварувајте за да не ги изгуби важните хранливи материи и да не стане горчлив, а освен супа, чорба и слично, можете да подготвите и сарма со листови раштан. Изберете млади листови за ова јадење.

Advertisement