Како да пиете козја сурутка за губење на тежината

Козјата сурутка е зелено-жолта течност која е нуспроизвод во производството на сирење, односно коагулација на казеин. Овој т.н нуспроизвод, до неодамна многу млекарници го сметаа за најчест отпад, а денес слободно може да се каже дека е намирница број еден во диеталната терапија и оттогаш ситуацијата е значително променета.

Диетата со сурутка се препорачува пред се поради нејзините лековити својства, особено во обновувањето на функцијата на црниот дроб, како и зајакнувањето на имунитетот, но и можноста за губење на вишокот килограми. Дознајте подолу како да пиете сурутка и правилно да ја дозирате во текот на денот.

Каков е составот на сурутката?

Advertisement

Сурутката содржи живи бактериски култури многу слични на оние што можеме да ги најдеме во обичниот јогурт и е вистински еликсир за нашите црева. Сметаме дека е многу здрав бидејќи содржи минерали како што се калиум, фосфор, натриум, бакар, цинк, магнезиум, кобалт, манган и молибден, но има и повисоки концентрации на млечни киселини и ензими.

Млечната киселина успева да одржи ниска pH вредност во нашите црева и успешно ги елиминира сите штетни бактерии и габи, а нискиот PH исто така ја поттикнува перисталтиката, што овозможува урамнотежена и нормална работа на цревата.

Како и киселото млеко, јогуртот и сурутката треба да се земаат редовно, особено со чести надуеност, неправилна столица, дивертикулитис, колитис и хронично воспаление на цревата. Протеините од сурутка помагаат и за слабеење, предизвикуваат чувство на ситост бидејќи го зголемуваат нивото на хормони кои го намалуваат апетитот.

Протеините од сурутка се исти како оние во мајчиното млеко, а алфа-лакталбуминот е најчест меѓу нив. Тоа е вреден протеин кој е извор на елементарни амино киселини, го врзува калциумот и ги зајакнува нашите коски и заби, го подобрува расположението и помага при депресивни состојби.

Покрај алфа-лакталбуминот, козјата сурутка содржи и имуноглобулини (околу 10 проценти), како и лактоферин (околу 2 проценти од протеините), кои играат многу важна улога во спречувањето на разни воспаленија.

Патогените бактерии и габи го користат железото за ширење и раст, а бидејќи лактоферинот го врзува железото, успешно го запира растот на споменатите патогени. Лактопероксидазата е исто така протеин содржан во сурутката, кој, како и лактоферинот, го спречува растот и ширењето на бактериите. Тој е важен за зајакнување на имунитетот и не штити од воспаленија.

Идеална храна за зајакнување на имунитетот

Сурутката е исклучително здрава, пред се протеинска, која има голема улога во зајакнувањето на имунитетот, па затоа оваа суперхрана е незаменлива кај лицата со слаб апетит, особено по долго боледување или кај постарите лица кои треба редовно да ја земаат.

Покрај тоа што го зајакнува и зајакнува имунолошкиот систем и спречува многу болести, тој е една од главните состојки во спортот и сите други формули за јачина, а се користи и во производството на храна за бебиња и за трудници, од главната причина што тие дури и ја зголемија потребата за протеини за една третина.

Ако сте под стрес задолжително пијте сурутка

Козјата сурутка се препорачува на сите кои се под стрес бидејќи ја содржи аминокиселината која произведува серотонин – ја нарекуваме хормон на среќата, го ублажува заморот и грчевите во мускулите. Друга голема придобивка од протеинот од сурутка за постарите луѓе се базира на нивната способност да спречат остеопороза (слабеење на коскената маса), што е карактеристично за луѓето на таа возраст.

Истражувањето од Бостон покажа дека недоволниот внес на протеини во подоцнежните години доведува до значително намалување на густината на коските, особено на бедрената коска и ‘рбетот, а сурутката во прав може да ги компензира, дури и кај луѓе кои се алергични на лактоза (млечен шеќер).

Како да направите сурутка со лимон

Основниот рецепт би бил следниов: сварете литар млеко, во кое додавате сок од лимон исцеден од едно овошје, додека млекото е уште топло (топло). Нека сето тоа стои уште малку заедно. Кога ќе забележите дека зелената – проѕирна течност, која ја нарекуваме сурутка, се одвојува, соберете ја и спијте во посебно шише. Потоа пијалокот ставете го во фрижидер.

Во шерпата останува само квалитетно домашно сирење, кое исто така треба да го користите. Денес секако најмногу се цени козјата сурутка, која фитотерапевтите и лекарите ја сметаат за незаменлив природен лек за регенерација на црниот дроб и зајакнување на имунитетот, но доколку ја направите од кравјо млеко добивате и многу моќен лек.

Од 10 литри млеко во просек се добивале по 1 кг сирење и 9 литри сурутка. Иако е стара колку сирење, оваа скапоцена течност прво била фрлена, а потоа се користела исклучиво како сточна храна. Почна да се користи во човечката исхрана кога беше откриено дека е одличен извор на протеини со висока вредност.

Во почетокот, сурутката се добиваше со 10 до 15 отсто протеини, а денес веќе ја имаме со 90 до 94 отсто. Затоа овој нуспроизвод во производството на сирење, кој во минатото лесно го отфрлаа млекарниците, денес е најценета храна во дијатотерапијата.

Ја препорачуваат и диететичарите и лекарите, бидејќи има бројни придобивки за здравјето на луѓето, а познато е и дека сурутката за слабеење постигнува извонредни резултати, бидејќи литар сурутка содржи речиси двојно помалку калории од истото количество млеко. Секако, доколку приоритет ви е да го намалите вишокот килограми, не е доволно само да го пиете, туку и да се посветите на секојдневните физички активности.

Третманот со сурутка со сурутка носи резултати

Можеби најважното својство што ја има козјата сурутка како лек е тоа што успешно го регенерира црниот дроб, најголемата жлезда во нашето тело и единствениот внатрешен орган кој има моќ да се регенерира.

Заболувањето на црниот дроб е една од најчестите причини за смрт, па затоа е многу важно да се грижиме за тоа што е можно подобро. Црниот дроб врши бројни, многу сложени и во исто време многу важни функции во нашето тело. Неговата улога е клучна во преработката на храната и е незаменлива за детоксикација на организмот. Синтетичките лекови кои ги купуваме во аптеките го оптоваруваат овој орган бидејќи содржат туѓи и неприродни материи.

Затоа се препорачува сурутка во прав или течна форма во случај на подолга и посилна терапија со комерцијални лекови. Потоа подолг период пиеме по половина литар до литар пијалок од сурутка на ден, а истовремено избегнуваме мрсна храна, алкохолни и газирани пијалоци, цигари и сите други супстанци за кои е докажано дека го оштетуваат нашето црниот дроб.

За да се постигне најдобра боја и побрзо и подобро заздравување, пожелно е во исто време редовно да се јаде младо сирење, по можност за појадок, на празен стомак.

Протеините од сурутка ги обновуваат мускулите

Козјата сурутка ги чисти крвните садови од холестерол, ги отстранува насобраните наслаги на забите, го спречува нивното расипување и кариес, го регенерира и го штити црниот дроб. Покрај сето горенаведено, протеините од сурутка директно се обработуваат во нашето мускулно ткиво, што овозможува многу брзо закрепнување на мускулите веднаш по тренингот. Сите други протеини, како што е познато, се обработуваат од нашиот црн дроб.

Во сурутката ги наоѓаме и сите неопходни есенцијални аминокиселини, таа е извонреден природен антисептик, бидејќи успешно лекува воспаление на грлото и респираторниот тракт.

Ако козјата сурутка се пие како лек секој ден, ќе направите многу за да спречите многу болести. Доколку го земате орално, ставете мала или голема лажица сурутка во чаша вода и испијте ја со оброците, бидејќи на тој начин ќе го регулира лачењето на желудочната киселина и најмногу ќе му помогне на дебелото црево.

Терапиите со сурутка се познати во лечењето на цревните проблеми, како што е нередовната столица, потоа при разни хормонални пореметувања, дебелината, проблемите со циркулацијата, затнати артерии и слично. Може да се најде во течна форма и во прав од сурутка.

Извор: zdravailepa.com

Advertisement