Едноставен рецепт

 • Состојки
 • 50 мл мајонез
 • 50 мл кисела павлака
 • 1 варено јајце
 • 1 лажичка сенф
 • 1 лажица каперси
 • 1 лажица пармезан
 • 1 прстофат сол
 • 1 прстофат пиперка
 • 1 мало чешне лук
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 лажичка зачин
  За салата:
 • 200 гр пилешко бело месо
 • 1/2 глава зелена салата од ајсберг
 • 50 гр чадена панцета
 • 50 гр крутони
 • 100 гр свежи домати

Подготовка

Најдобро е преливот да го направите претходниот ден за се убаво да се поврзе и зачините да се надополнуваат еден со друг вкус.

Исечете ги доматите на коцки и ставете ги на дното на чинијата. Исечете ја зелената салата Ајсберг на кришки, па ставете ја врз доматите и обликувајте ги во конусна форма. Прелијте го преливот во саканата количина и посипете со крцкави парчина.

Advertisement

Печете го пилешкото на скара и исечете го на ленти. Ставете ги кубетите и наредете ги во круг. Исто така, ставете ја панцетата на скара и оставете ја да се подмачка.

Ставете го месото и посипете со пармезан. Украсете со чери домати и декорирајте по желба.

Наздравие!

Advertisement