Дали сте забележале кај вашите постари дами во семејството дека кога ќе наполнат 50 години изгледа дека има голема промена во нивниот изглед? Но, годините не се причина за тоа!

Припадниците на помладата популација се повеќе се загрижени за својот изглед и соодветна грижа. Но, повеќето жени кај нас кога ќе наполнат педесет години, многу често се претвораат во старици и тоа без никаква оправдана причина. Ќе живеам во страв од она што ќе каже околината и соочувајќи се со разни предрасуди што тие ќе ги изберат за да го задржат својот шарм и харизма. А како најчеста причина за тоа наведуваат – беспарица!

Речиси секогаш можете да изненадите дама со коментар дека би изгледала одлично, но не може, бидејќи нема доволно финансии . Но, не се ни свесни дека со свеж и младешки изглед воопшто не им требаат многу пари, туку да ги искорени следните пет работи:

1. СТАВ КОН ЖИВОТОТ

Advertisement

Ако жената е секогаш незадоволна од сè околу себе, ако постојано мрмори за нешто, не ја интересира ништо друго освен озборувања и гледање реални шоуа или серии, не може да изгледа младо и свежо. Младешкиот изглед не доаѓа однадвор, тоа е работа на психата!

2. КРАТКА КОСА

Некој одамна им рекол на жените дека е срамота да се има долга коса после педесет, па сега сите си ја потстрижуваат косата во „машки“ стил без никаков стил. Слоганот гласи: „Вака ми е полесно!“

Што ви е полесно? Не можете да ја фарбате косата , одите на фризер? Ако сега, кога децата ви пораснаа, кога сте финансиски стабилни, немате пари за добар фризер, кога ќе имате?! Ако не сакате да изгледате како старица, внимателно размислете од кој фризер ќе се стрижете!

3. ДЕБЕЛИНА

Вишокот килограми ја прави жената многу стара. По педесет, на жените им е многу тешко да останат витки. Метаболизмот се забавува поради промени во хормоните, менопауза итн. Ако продолжите да јадете како да сте во триесеттите, килограмите ќе се натрупаат. За да го избегнете ова, размислете за нови начини на исхрана и вежбање.

Зачленете се во теретана, почнете да трчате – калориите мора да се согоруваат, крвта мора брзо да тече низ вашите вени.

4. НАЧИН НА ОБЛЕКУВАЊЕ

Трендовите не се само за млади жени. Ако сакате да изгледате младо, внимателно изберете што носите. Сега веројатно имате работа, кариера, па купете си ја вистинската облека. Изберете го модниот тренд кој најмногу ви одговара и следете го. Така ќе изгледате убаво и ќе бидете модерни.

5. ЖРТВА

Оваа особина е карактеристична за многу жени во Србија. Овде се смета за норма дека жената, ако е мајка, се одрекува себеси, па на нејзиното дете, па дури и на сопругот, ќе и биде доста!

Секако, не треба да трошите се на себе и да го запоставувате семејството. Но, сепак сметајте дека, кога авионот ќе се урне, стјуардесата најпрво се заштитува себеси за да им помогне на другите.

Многу жени во Србија цел живот „влечат на грб“, дури и возрасните деца, а потоа и внуците, додека секогаш се ставаат на последно место. Ако на децата навистина им треба помош, природно е дека ќе им помогнете. Но, подобро е навреме да ги научите децата како да се грижат за себе и истото да им го покажете со личен пример.

Advertisement